שאלה לגבי השאלת מניות באמצעות אינטרקטיב

שפם ארוך

Active Member
באתר אינטרקטיב מפורסם המידע הזה:

Earn income on your fully-paid stock shares in our Stock Yield Enhancement Program. The program lets us borrow your shares in exchange for cash collateral, and then lend the shares to traders who are willing to pay a fee to borrow them. You will be paid a loan fee each day that your stock is on loan.

האם ניסיתם זאת? וכיצד מבצעים השאלה לאינטרקטיב?

quesito

Well-Known Member
אשמח ליותר פרטים .. נשמע מסוכן מאוד אבל אשמח לשמוע

daat99

מייסד
מנהל
ג.נ.
אני הפעלתי את זה כשהקמתי את החשבון בפעם הראשונה ולא כיביתי את זה מאז.

רקע:
אנשים שומעים דברים רעים על חברה מסויימת ומחליטים שהם חושבים שמחיר המניה הולך לרדת הרבה בתקופה הקרובה אז הם מחפשים דרך להרוויח מהמחשבות שלהם.
אחת הדרכים להרוויח מהחשיבה הזו היא לבצע "מכירה בחסר - שורט" וזו פעולה שאומרת: "אני מוכר היום מניות במחיר השוק אבל אין לי אותן אז אני מתחייב לרכוש אותן בחזרה בתאריך עתידי כלשהו".
הרציונאל הוא שאם החברה היום נסחרת ב-100 דולר ליחידה אז מישהו משלם לך 100 דולר היום.
נניח והמחשבה המקורית שלך התבררה כנכונה ומחיר המניה ירד ל-80 דולר.
במקרה זה אתה חוזר לשוק ורוכש את המניות בחזרה אבל משלם רק 80 דולר.
את הפער בין ה-100 שקיבלת בהתחלה לבין ה-80 ששילמת בסוף אתה שומר בכיס כרווח.

אם לעומת זאת אתה טעית ומחיר המניה זינק ל-200 דולר אז אתה צריך עכשיו לרכוש את המניות ב-200 דולר כאשר קיבלת במקור רק 100 דולר וזה מייצר לך חוב לברוקר של 100 דולר למניה.

מכיוון שהברוקר לוקח סיכון שאתה לא תוכל לשלם לו את ה-100 דולר הנוספים (בהנחה וטעית) אז הוא רוצה שתפצה אותו על הסיכון שלו.
הדרך הנפוצה של הברוקרים לדרוש פיצוי היא ע"י גביית "עמלת השאלה".
הם למעשה מתייחסים למחיר המניה הנוכחי כמו הלוואה נושאת ריבית ודורשים מהמשקיע שביצע את המכירה בחסר לשלם את הריבית הזו ברמה יומית.

עד כאן הכל טוב ויפה.
הבעיה מתחילה כשהבורסה אוסרת על הברוקרים למכור מניות שאין להם!
בעקבות איסור זה הברוקר שרוצה לאפשר ללקוחות שלו לבצע מכירה בחסר של מניה כלשהי צריך להשיג את המניה הזו ממישהו שמחזיק אותה.

אינטראקטיב ברוקרס באו ואמרו דבר פשוט:
  1. יש לנו לקוחות שרוצים לבצע מכירה בחסר
  2. יש לנו לקוחות אחרים שרוכשים מניות ולא עושים איתם כלום
  3. בואו ונקשר בין הלקוחות הללו כאשר אינטראקטיב שומרים לעצמם חלק מהריבית והלקוח שרכש את המניה "והשאיל אותה" ללקוח שמוכר אותה בחסר יקבל את שאר הריבית.
כחלק ממנגנוני ההגנה שאינטראקטיב מספקים ללקוחות שמוכנים להשאיל את המניות שלהם לקוחות שרוצים למכור אותם בחסר הם:
  1. מפקידים מזומן בחשבון הלקוח לפי שווי המניה כאשר זה מתעדכן אחת ליום
  2. משלמים ללקוח "סכום לפי שווי דיבידנד" אם המניה הייתה מושאל ביום ה-אקס כי הוא לא יקבל את הדיבידנד המקורי (מבחינתנו זה אותו הדבר גם כסכום וגם כמיסוי).

ישנם כמה תרחישים אפשריים במהלך שכזה:
  1. הלקוח שמכר בחסר פשט רגל ואינו מסוגל לשלם וגם הברוקר פשט את הרגל ולא מסוגלים להחזיר את המניות אז הלקוח שרכש את המניה נשאר עם "שווי מניה כספי לפי תאריך העדכון האחרון" אבל בלי המניה בפועל
  2. הלקוח שמכר בחסר פשט רגל ואינו מסוגל לשלם אבל הברוקר ממשיך לתפקד כרגיל אז הברוקר יספק ללקוח שרכש את המניה בחזרה את המניות שלו והברוקר יספוג את הנזק של הלקוח שפשט את הרגל (זה בדיוק מה שקרה ל-IBI בתחילת פברואר)
  3. הלקוח שמכר בחסר החזיר את המניות והלקוח שרכש את המניות נשאר עם המניות שלו ושומר את הריבית שהוא קיבל
מכיוון שאני רואה בתרחיש #1 תרחיש קיצוני עם סבירות מימוש אפסית אז אני מוכן לספוג את הנזק שיכול להתקבל ממנו.
חשוב לזכור שלא כל המניות שלך מושאלות לשורטיסטים כל הזמן.
רק המניות ששורטיסטים רוצים מושאלות ורק במהלך החזקתם בפוזיציית שורט כך שמקרה #1 צריך להתממש דווקא כשחלק גדול מהתיק שלך מושאל לאותם שורטיסטים בשביל שאתה תספוג נזק משמעותי.

quesito

Well-Known Member
  • הלקוח שמכר בחסר פשט רגל ואינו מסוגל לשלם אבל הברוקר ממשיך לתפקד כרגיל אז הברוקר יספק ללקוח שרכש את המניה בחזרה את המניות שלו והברוקר יספוג את הנזק של הלקוח שפשט את הרגל (זה בדיוק מה שקרה ל-IBI בתחילת פברואר)
למה? כי יש לו ביטוח? האם הוא לוקח חלק מהעמלה "ריבית" בשבילו ועם זה מבטח את עצמו או בגלל שהוא מחבב אותי ?

קו
האם ניסיתם זאת? וכיצד מבצעים השאלה לאינטרקטיב?
זה אופציה שמופיע בתפריטים ?

בהמחלט מאוד מעניין. בטוח יש הרבה מאוד אפשרויות מינוף שאני לא מכיר או בכלל שאני לא רוצה להתקרב אליהם. אבל, כמו ש- @daat99 מתאר, אם אני מחזיק את המניות האלה לאורך זמן ואני לא שורטיסט אז נשמע מאוד מעניין.
אני מבין שהריביות מאוד נמוכות.

האם אפשר להפעיל את זה על חלק מהתיק או מניות ספציפיות? אם לא, האם אני יכול לחלק התיק לתתי-תיקים ולהפעיל על חלק ?

אפשר לראות פרטים של הפעולות והריביות שהתקבלו?
מה הסדר גודל שהרווחתם דרך זה בשנה ?

daat99

מייסד
מנהל
למה? כי יש לו ביטוח? האם הוא לוקח חלק מהעמלה "ריבית" בשבילו ועם זה מבטח את עצמו או בגלל שהוא מחבב אותי ?
זו המחוייבות שלו כברוקר מול הבורסה עצמה.
ללא ההתחייבויות הללו של הברוקר לא היה אימון לציבור בבורסה בכלל ואירועים כמו שקרו בפברואר היו גורמים לאנשים לברוח עם כל ההון שלהם מהבורסה (תראה מה קרה בשורט טרייד כשהמנכ"ל לקח כספים מלקוח אחד בשביל לשלם ללקוח אחר - ב-IBI לעומת זאת הם לקחו את הכספים מרווחי החברה בשביל לשלם ללקוח המקורי שהרוויח).

זה אופציה שמופיע בתפריטים ?
זה מופיע באתר שלהם (יש להם גם הדרכה איך להפעיל את זה).

בהמחלט מאוד מעניין. בטוח יש הרבה מאוד אפשרויות מינוף שאני לא מכיר או בכלל שאני לא רוצה להתקרב אליהם.
תשים לב שזו אינה אפשרות להתמנף ובהשאלת מניות אין שום פעולת מינוף.

אני מבין שהריביות מאוד נמוכות.
תלוי חברה ותלוי זמן.
לא כל המניות שלך מושאלות בכל רגע נתון ועבור המניות שאני מציג בבלוג אין כל כך הרבה שורטיסטים כך שהריביות נמוכות אפילו יותר מכך (ואיתן גם הסבירות להתממשות הסיכון).

האם אפשר להפעיל את זה על חלק מהתיק או מניות ספציפיות?
למיטב ידיעתי זה מופעל על כל החשבון.

האם אני יכול לחלק התיק לתתי-תיקים ולהפעיל על חלק ?
אתה יכול לפתוח כמה חשבונות שונים תחת אותו שם משתמש ותעודת זהות (עשיתי זאת בעצמי) ואם אתה דרך אינטראקטיב ישראל אז זה גם חינם לחלוטין (אם לא אז יש לך דמי ניהול חודשיים בכל אחד מהחשבונות לחוד).

אפשר לראות פרטים של הפעולות והריביות שהתקבלו?
מה הסדר גודל שהרווחתם דרך זה בשנה ?
הריבית השנתית הכי נמוכה על הלוואת מניות שקיבלתי היתה 0.26% והכי גבוהה הייתה 1.22% כאשר הרוב המוחלט נתנו לי בסביבות 0.3%.

quesito

Well-Known Member
אתה יכול לפתוח כמה חשבונות שונים תחת אותו שם משתמש ותעודת זהות (עשיתי זאת בעצמי) ואם אתה דרך אינטראקטיב ישראל אז זה גם חינם לחלוטין (אם לא אז יש לך דמי ניהול חודשיים בכל אחד מהחשבונות לחוד).
אפשר לפתוח חשבון אחד ועוד שנה לפתוח חשבון נוסף? שוב צריך להירשם וכל התהליך או שזה פשוט ?
אני מדבר רק דרך IB ישירות.

הריבית השנתית הכי נמוכה על הלוואת מניות שקיבלתי היתה 0.26% והכי גבוהה הייתה 1.22% כאשר הרוב המוחלט נתנו לי בסביבות 0.3%.
ואתה רואה פירוט לפי מניות שונות ?

daat99

מייסד
מנהל
אפשר לפתוח חשבון אחד ועוד שנה לפתוח חשבון נוסף? שוב צריך להירשם וכל התהליך או שזה פשוט ?
אני מדבר רק דרך IB ישירות.
אני לא מכיר את הפרוצדורה של IB ישירות ולא יודע אם זה מתאפשר או שלא.
דרך אינטראקטיב ישראל אתה פשוט מרים להם טלפון ותוך כמה ימים יש לך חשבון נוסף תחת אותו שם משתמש וסיסמה בלי לעבור את תהליך פתיחת החשבון מחדש.

כן.
אבל ברצינות - אל תחפש כאן זהב - זה במצטבר סכומים זניחים אם אתה לא מחזיק הרבה מניות ששורטיסטים אוהבים.

quesito

Well-Known Member
אבל ברצינות - אל תחפש כאן זהב - זה במצטבר סכומים זניחים אם אתה לא מחזיק הרבה מניות ששורטיסטים אוהבים.
לא מחפש זהב. נראה לי כמו משהו מעניין ומתאים לאנשים שמחזיקים מניות לשנים.

sogi

Member
אתה יכול לראות את הפירוט ברמה יומית בסטייטמנט (אילו מניות מושאלות בכל יום שנכלל בטווח התאריכים של הסטייטמנט).

הפעלתי את האופציה הזו לפני כמה ימים. מה שמעצבן שלא ניתן לבחור מניות שאתה רוצה שישתתפו.
כנ"ל לגבי ה-dividend reinvestment של IB. לא ברור מדוע הם לא נותנים אפשרויות שליטה למשתמש...

quesito

Well-Known Member
אתה יכול לראות את הפירוט ברמה יומית בסטייטמנט (אילו מניות מושאלות בכל יום שנכלל בטווח התאריכים של הסטייטמנט).

הפעלתי את האופציה הזו לפני כמה ימים. מה שמעצבן שלא ניתן לבחור מניות שאתה רוצה שישתתפו.
כנ"ל לגבי ה-dividend reinvestment של IB. לא ברור מדוע הם לא נותנים אפשרויות שליטה למשתמש...
@sogi מעניין מה שאתה מספר.
אני אשמח שנבדוק מול IB ישירות למה אי אפשר לסמן DRIP ספציפי למניות שונות וגם את הנושא של השאלה .

שפם ארוך

Active Member
אני אשמח שנבדוק מול IB ישירות למה אי אפשר לסמן DRIP ספציפי למניות שונות וגם את הנושא של השאלה .
תסבירו בבקשה,
מה המשמעות פה של DRIP, האם מקבלים הנחה כלשהי באם נכנסים לתכנית של כל מניה?
הדיבידנד עדיין ממוסה נכון?

daat99

מייסד
מנהל
תסבירו בבקשה,
מה המשמעות פה של DRIP, האם מקבלים הנחה כלשהי באם נכנסים לתכנית של כל מניה?
הדיבידנד עדיין ממוסה נכון?
במקרה של אינטראקטיב ברוקרס המשמעות היא שאם קיבלת דיבידנד שהסכום שלו גדול יותר ממחיר המניה אז תתבצע רכישה אוטומטית (שמלווה בעמלה!) של יחידות מניה שלמות של החברה שחילקה את הדיבידנד.
עקב כך DRIP אצל אינטראקטיב אינו משתלם בעליל מבחינה כלכלית וככל הנראה לא יועיל בכל מקרה לאנשים שאינם מולטי-מיליונרים.

לצורך הדוגמה בהנחה שחברה מחלקת דיבידנד של 3% בשנה עם חלוקות רבעוניות אז אתה תוכל לרכוש יחידה אחת על כל 134 יחידות שיש לך מאותה החברה.
בהנחת מחיר מניה ממוצע של 60 דולר ותיק מפוזר על פני 50 חברות אנחנו מגיעים לתיק בשווי של 402 אלף דולר רק בשביל שתוכל לרכוש יחידה בודדת מכל חברה שמחלקת לך דיבידנדים.

היתרונות המרכזיים של התוכנית הזו היא אם נרשמים אליה ישירות אצל הסוכן של החברה.
במקרה זה יש הרבה חברות שמאפשרות לך לבצע DRIP ללא עמלה כלל ובמקביל מאפשרות לך לרכוש חלקי מניות כך שאתה לא צריך לחכות שיהיה לך דיבידנד גדול מספיק בשביל לרכוש יחידה שלמה.

אני באופן אישי מתנגד לתוכניות DRIP כי הן מוציאות את השליטה מהידיים שלי.
אני מחזיק חברות שהיו טובות כשרכשתי אותן אבל אין שום סיכוי שאני מוכן לרכוש אותן במצבן היום שוב אבל DRIP מכריח אותי לרכוש אותן ללא תלות במצבן ו/או במצב השוק הרחב בכלל.

sogi

Member
@sogi מעניין מה שאתה מספר.
אתה יכול לנסות לפנות אליהם.
אני לא חושב שזה יעזור כי כנראה זה מסובך עבורם לממש דבר כזה והם מרגישים שזה לא שווה להם את המאמץ.

daat99

מייסד
מנהל
אני לא חושב שזה יעזור כי כנראה זה מסובך עבורם לממש דבר כזה והם מרגישים שזה לא שווה להם את המאמץ.
זו פונקציונליות שאינה שמישה לרוב המוחלט של הלקוחות שלהם.
רוב הלקוחות הגדולים מעדיפים להחליט איפה להשקיע את הדיבדינדים (או שמשקיעים אותם אוטומטית בכל התיק) בעוד שהלקוחות הקטנים לרוב לא יוכלו לנצל את האפשרות כי הדיבידנד אינו מספק בשביל לרכוש יחידות שלמות וגם אם כן אז הם יספגו עמלות פעולה גבוהות.

נניח לדוגמה שאתה מחזיק מניה שמחירה 20 דולר ומחלקת דיבידנד רבעוני לפי תשואה שנתית של 2% בשנה (טיפה מעל ה-SP500).
בשביל שתוכל לקבל דיבידנד רבעוני של 20 דולר לאחר מס אתה צריך לקבל דיבידנד רבעוני של 25 דולר.
דיבידנד רבעוני של 25 דולר הוא דיבידנד שנתי של 100 דולר ולפי תשואה של 2% זה אומר שהפוזיציה שלך במניה הבודדת הזו היא 5000 דולר.
עכשיו קיבלת דיבידנד של 25 דולר, שילמת מס של 5 דולר ואתה מקבל מניה בודדת בזכות ה-DRIP אבל אתה צריך לשלם גם עמלת רכישה (1.4 לחברי קבוצת דיבידעת).
כלומר עבור תיק של 5000 דולר אתה משלם עמלת פעולה שמשתווה ל-7% מעלות המניה.

7% עמלה זה המון - אפילו בארץ לא שודדים בעמלות כאלו...

אם שמת לב אנחנו הנחנו פוזיציה בודדת של 5000 דולר ואם המשקיע הוא משקיע מפוזר (30 פוזיציות שונות לפחות) אז אנחנו מדברים על משקיע עם 150 אלף דולר לכל הפחות רק בשביל שהפונקציונליות תהיה שמישה ותאפשר לו לשלם עמלה מטורפת של 7%.

quesito

Well-Known Member
יש תכניות DRIP בתוך מה שנקרא DIRECT PURCHASING STOCK PROGRAMS
יש הרבה חברות אירופיות שתומכות בזה.

sogi

Member
קטע מוזר עם ההשאלות האלה, הוא שמניות הדיבידנד שלי אף פעם לא מושאלות.
רק VXUS ו-VTI (מתיק המדדים שלי) מושאלים ואני מקבל דולר בחודש. מגוחך.

daat99

מייסד
מנהל
קטע מוזר עם ההשאלות האלה, הוא שמניות הדיבידנד שלי אף פעם לא מושאלות.
כמות ההשאלות תלויה בכמות השורטיסטים ביחס לכמות מחזיקי המניות.
מאוד הגיוני שיהיו פחות שורטיסטים במניות דיבדינד יציבות שמחלקות דיבידנד יציב יגדל (השורטיסטים צריכים לממן את הדיבידנד שמקבל משאיל המניה) ביחס לתעודות מדד.

למעלה תחתית