אני רואה שהפורום לא פעיל במיוחד

הנושא בפורום 'שיחות מסדרון' פורסם ע"י mati_katz, ‏24/8/16.

1. mati_katz

mati_katz Active Member

לייקים:
    36
    נקודות:
    28
    זה הרבה יותר נוח ומסודר שההתכתבויות יהיו כאן במקום בבלוג

2. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    346
    נקודות:
    63
    אני בהחלט מסכים שהפורום יותר נוח אבל הוא מצריך מאנשים להירשם והרבה אנשים לא רוצים את הטרחה הנוספת הזו.
    בכל אופן אני כאן בשביל לענות לשאלות.

ביולוג ירושלמי ו-mati_katz אוהבים את זה.
  3. ביולוג ירושלמי

ביולוג ירושלמי New Member

לייקים:
    7
    נקודות:
    3
    הגעתי מהפורום של "הסולידית" :)...
    אחרי ששוטטתי כאן כמה שעות וניסיתי להבין מה אני קורא, נתקלתי בשרשור הנ"ל והחלטתי להרשם לפורום.

קודם כל כל הכבוד על בלוג מעניין שנחשפתי אליו רק אתמול, אני אפילו לא יודע איך... תודה רבה על הטרחה והסבלנות לשתף מהידע שלך בנושא.
    אני כבר למד פה המון ומניח שיש לי עוד עקומת למידה משמעותית להבין איפה אני עומד ביחס להשקעה במניות דיבידנדים.
    הנושא חדש לי לגמרי.
    כבר חשבתי שהעתיד מזמן לי השקעה במוצרים מחקי מדד בגישתה של "הסולידית" (קרנות מחקות, תעודות סל, ETF אולי וכו') והנה נפתחה לה משום מקום אופציה נוספת (שתורמת לבילבול הכללי :eek:).

באופן אישי, אני בהחלט מעוניין בטרחה הנוספת של להירשם לפורום, להתאמץ ולו רק בשביל להביע תמיכה (פאסיבית לבינתיים) והערכה אדירה לזמן, להשקעה, לסבלנות ולהתעסקות שאדם כמוך מוכן להעניק ל"ציבור" ידע בחינם.
    אהבתי את הבלוג למרות שאני עדיין ממש לא מתמצא בו.

אז שוב תודה רבה לך על זה.
    האינטרנט הוא דבר מופלא.

דודו.

ziv, quesito, FIYaacov ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  4. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    346
    נקודות:
    63
    בלבול ניתן לפתור ע"י לימוד ואני בהחלט אשמח לסייע ככל שאוכל במענה על שאלות והסברים.

תרגיש חופשי לשאול שוב שאלות שנשאלו גם בעבר אם ההסברים לא היו מובנים לך (כל אחד מבין דברים בצורה שונה אז אני לא מצפה מאף אחד להבין תשובות שניתנו לאנשים אחרים כמו שהם הבינו אותן).

בכל אופן אני מאוד שמח לעזור לאנשים לחקור דברים ולהגיע למסקנות עבור עצמם.

אני לא מאמין שישנה גישה אחת ויחידה שנכונה לכולם אלא שיש גישות שונות להשקעה שכל אחת מתאימה לאופי שונה של אנשים.

אני באופן אישי לא מסוגל לישון טוב בלילה עם תיק שמורכב מ-100% מדד מניות רחב (או עם כל %X אג"חים לכל X גדול מ-0) ולכן הגישה של השקעה במדד הרחב אינה מתאימה לי באופן אישי.
    מצד שני אני בהחלט מסוגל לנתק את עצמי ממחיר נכס הבסיס ולהתמקד בהכנסה שהנכס מייצר עבורי ולכן השקעה במניות דיבידנד כל כך מתאימה לי.

אני מצאתי שהגישה הזו לחיים והמסוגלות לבצע את הניתוק המוחלט הזה מאוד נדירה ולכן לא מפליא אותי בכלל שרוב האנשים לא מצליחים להתחבר לגישה הזו (אמרה זו אינה מוגבלת לאנשים שבוחרים בהשקעה במדד מניות רחב).

לעניות דעתי צורת החשיבה שמאפשרת לך לנתק את עצמך ממחיר המניה הינה הכרחית לכל אדם ששוקל להשקיע במניות דיבידנד כפי שאני מציג בבלוג.

צורת החשיבה הזו אינה בהכרח "יכולת מולדת" וניתן לפתח אותה כך שגם אם כרגע אתה לא חושב בצורה הזו זה עדיין לא אומר הרבה על ההתאמה של השקעה במניות דיבידנד לאופי שלך.

הדוגמה הכי פשוטה להבהרת יכולת החשיבה הזו היא חברת קוקה קולה.
    אם נפרק את החברה לגורמים אז בדרך אנחנו נגיע למכונה אחת שמייצת בקבוקי קולה.
    נניח לצורך הדוגמה שכל 100 מניות של קוקה קולה שקולה למכונה הנ"ל שמייצרת בקבוק קולה אחד בשבוע (100 מניות של קוקה קולה מחלקות למשקיע 10.42 שח לשבוע שזה בערך עלות בקבוק קולה חצי ליטר בקיוסקים שבאזורי התעסוקה).

במהלך 12 החודשים האחרונים מחיר 100 מניות של קוקה קולה הגיע לשיא של-4713 דולר.
    במהלך אותם 12 חודשים מחיר 100 מניות של קוקה קולה ביקר בשפל של 3988 דולר.

במילים אחרות, המשקיעים היו מוכנים לשלם על אותה מכונה שמייצרת בקבוק קוקה קולה אחד בשבוע 4713 דולר באפריל 2016 ו-3988 דולר בדצמבר 2016.

משקיעים שמתבוננים במחיר המניות עצמן ראו את שווי המניות שלהם יורד ביותר מ-15% - מחזה לא נעים במיוחד שמעיב על חיי היום-יום ברמת התת-מודע (ולפעמים גם ברמת המודע).
    מהצד השני משקיעים כמוני שמתבוננים במה שהמניות מייצרות ראו מכונה שמייצרת בקבוק אחד בשבוע וממשיכה לייצר בקבוק אחד בשבוע - מחזה שלא מעורר דאגות ופחדים.
    יתרה מכך - באפריל 2016 חברת קוקה קולה חילקה דיבידנד רבעוני של 0.35 סנט למניה שמחירה היה 47.13 דולר ובדצמבר 2016 היא כבר חילקה דיבידנד רבעוני של 0.37 סנט למניה כאשר מחירה עמד על 39.88 דולר.

המשקיעים שמתבוננים במחיר רואים הפסד והמשקיעים שמתבוננים במשכורת רואים רווח.

מה אתה רואה כשאתה מתבונן בנתונים ההיסטוריים האלו?

נערך לאחרונה ב: ‏14/4/17
    mati_katz ו-ביולוג ירושלמי אוהבים את זה.
  5. ביולוג ירושלמי

ביולוג ירושלמי New Member

לייקים:
    7
    נקודות:
    3
    דעת יקר, תודה על התשובה המפורטת. קראתי בשקיקה ובעניין, יותר מפעם אחת.
    לקח לי כמה ימים להבין מאיפה אני מכיר את הגישה הזו דעת...
    בנג'מין גרהאם? :D
    אני ממש צריך לקרוא את הספר שלו "המשקיע הנבון".

מתנצל שאני בקושי ועונה משהו חכם. אני ממש חדש לגמרי ובוחר את המחשבות והמילים שלי בקפידה.
    הגישה שהצגת כאן מאוד חדשה לי ואני צריך לבדוק ביני לבין עצמי באיזו מגירה אני משבץ אותה.
    אמשיך להסתובב בבלוג המצויין הזה ולאסוף עוד ועוד מחשבות ואגיב בהמשך :confused:

mati_katz ו-daat99 אוהבים את זה.
  6. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    346
    נקודות:
    63
    mati_katz אוהב/ת את זה.
  7. Yesmad

Yesmad New Member

לייקים:
    6
    נקודות:
    3
    סתם מסקרנות, @daat99 למה נטשת את פורום הסולידית?

daat99 אוהב/ת את זה.
  8. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    346
    נקודות:
    63
    בעבר פורום הסולידית דגל בפתיחות וסבלנות גם כלפי דעות שונות של אנשים ואתה יכול לראות זאת בתחילת הדיון על השקעה במניות דיבידנד.
    בהמשך הצטרפו אליו משמתשים חדשים שדגלו בתקיפת האדם במקום הדעה והפורום הפך לסביבה רעילה בלי נקיטת אצבע מצד ההנהלה למרות בקשות חוזרות ונשנות להתייחסותם לנושא.

עקב כך הגעתי למסקנה שאין לי שום סיבה ללמד אנשים שאני לא מכיר דברים שהם לא יודעים כאשר התמורה היחידה שאני מקבל מכך היא תקיפות ברמה האישית בלי שבריר של נתונים שסותרים את הנתונים שאני הצגתי.

הפורום הזה נועד לשמש במה לדיון מתורבת שלא סובל מהמחלות הנ"ל והוא משרת את מטרתו נאמנה עד כה.

מעניין לציין שרוב האנשים המאוד חכמים מפורום הסולידית שאינם חסידי ההשקעה העיוורת במדד (שיותר מחמישית ממנו הן חברות שמפסידות כספים) הרגישו את אותה ההתדרדרות וצמצמו עד כדי הפסיקו את פעילותם בפורום הסולידית כליל.

אנשים כמו אורי (לא ג.), אדוארד, סנופי ורוני תרמו הרבה מאוד מידע שאינו קונבנציונלי לפורום הסולידית וכולם ספגו הרבה מאוד התקפות אישיות בשל דעתם השונה.

לדעתי התעלמות הנהלת פורום הסולידית מהבעיה הפכה את הפורום למקום שמשתיק דעות ומפעיל צנזורה פנימית וזה מאוד חבל.

quesito, rugh78 ו-Yesmad אוהבים את זה.
  9. quesito

quesito Member

לייקים:
    89
    נקודות:
    18
    גם אני שמתי לב זה. עוד מישהו ש"נעלם" זה ROYALTIES MAN

daat99 אוהב/ת את זה.
  10. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    346
    נקודות:
    63
    זה באמת מאוד מצער שפורום שכזה מטפח צנזורה פנימית במקום הפצת מידע חופשית.

11. Oringa

Oringa New Member

לייקים:
    2
    נקודות:
    3
    אם בנתונים עסקינן, מאיפה הנתון המעניין הזה? ממה שאני מכיר, עשרה אחוזים מ-S&P500 מפסידות כסף, ומתוך האחוזים הללו, 50 אחוז הן חברות משוק האנרגיה שחוטף בתקופה האחרונה.

daat99 אוהב/ת את זה.
  12. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    346
    נקודות:
    63
    מכאן.
    תשים לב שהנתון היה עדכני כשפרסמתי את התגובה - מאז השתנו הרבה דברים.
    נתונים מעכשיו מאותו המקור:
    ב-SP500 יש 505 חברות בסך הכל.
    • 45 חברות מציגות ROE שלילי
    • 35 חברות מציגות ROI שלילי
    • 32 חברות מציגות ROA שלילי
    • רק 17 חברות מציגות את כל ה-ROE, ROI וה-ROA שליליים
    • הרווחים של 134 חברות התכווצו במהלך 5 השנים האחרונות שכולן שנות פריחה עסקית וצמיחה בשווקים
    • הרווחים של 185 חברות הכווצו במהלך השנה האחרונה שבמהלכה המדד עלה ביותר מ-16%
    • המכירות של 134 חברות חברות התכווצו במהלך ה-5 השנים האחרונות (רק 74 מתוכן אלו חברות שהרווחים שלהן התכווצו במהלך ה-5 השנים האחרונות)
    לגבי עליית ערך:
    מחיר ה-SPY שמייצג את המדד נכון לרגע זה עלה ב-16.36% במהלך השנה האחרונה וחילק דיבידנדים בסך של כ-1.7% דבר שהוביל לתשואה כוללת של 18.06%.
    בוא ונראה מה קרה לחברות שמרכיבות את המדד:
    • מחירי המניות של 217 חברות בלבד עלו בשנה האחרונה ביותר מ-16.36% שזו התשואה של המדד
    • מחירי המניות של 288 חברות הורידו את התשואה של המדד כלפי מטה
    • מחירי המניות של 140 חברות ירדו בשנה האחרונה למרות שהמדד עלה ביותר מ-18%
    אפילו בתקופה של שוק שורי והתרחבות עסקית אנחנו רואים שרוב החברות במדד מושכות את שאר המדד כלפי מטה ופוגעות בתשואות של המשקיעים.

אם אתה חושב שהדיבידנד של המדד ישרה בך תחושת שלווה ורוגע כשאתה הולך לישון בלילה אז גם כאן מחקה לך הפתעה:
    בוא ונראה כמה דיבידנדים חילקה ה-SPY במהלך 2017 שבה הוא עלה בכ-20%:
    • בדצמבר 2016 חולק דיבידנד של 1.329 דולר ליחידה
    • במרץ 2017 חולק דיבידנד של 1.033 דולר ליחידה
    • ביוני 2017 חולק דיבידנד של 1.183 דולר ליחידה
    • בספטמבר 2017 חולק דיבידנד של 1.235 דולר ליחידה
    • בדצמבר 2017 חולק דיבידנד של 1.351 דולר ליחידה
    במשך כל שנת 2017 שבה המדד עלה בלי הרף הדיבידנד שלך ירד בצורה משמעותית (בין ירידה של יותר מ-23% במרץ לעומת 2016 לבין ירידה של 7.1% בספטמבר לעומת 2016).
    רק בדצמבר 2017 הדיבידנד הצליח לחזור לרמתו הנוכחית והציג גדילה לעומת דצמבר 2016 של 1.6% בלבד!

אני יכול להגיד לך שתיק ההשקעות האישי שלי (גם דיבידעת אבל את זה אתה יכול לראות לבד) חילק לי דיבידנדים גדלים בצורה עקבית רבעון אחרי רבעון.
    בסך הכל במהלך 2016 הדיבידנדים מהתיק שלי גדלו בצורה אורגנית* ב-8.92% ומתחילת השנה (אנחנו בסך הכל בפברואר) הדיבידנדים שלי גדלו בצורה אורגנית* ב-4.34%.

*גדילה אורגנית מתייחסת אך ורק להגדלת הדיבידנדים של החברה ומתעלמת לחלוטין מפעולות שאני ביצעתי במהלך השנה כגון הזרמת כספים חדשים ורכישת מניות חדשות של חברות שלא היו ברשותי קודם לכן.

עם משכורת יציבה שכזו (שמספקת לי את כל רצונותיי) אני בהחלט יכול לישון בשקט בלילה בלי לפחד מתנודות השוק גם תוך כדי החזקה של תיק שמורכב מ-100% מניות.

תראה לי בבקשה משקיעי מדדים שמסוגלים להמיר את תיק הנכסים ההוליסטי שלהם לתיק שהוא 100% מדד מניות ועדיין לישון טוב בלילה במהלך משברים כגון 2008?

Oringa אוהב/ת את זה.
  13. Oringa

Oringa New Member

לייקים:
    2
    נקודות:
    3
    אין וויכוח על הנתונים, יש וויכוח על המסקנות שאתה מסיק מהם. זה שהדיבידנדים של המדד בשנת 2017 לא גדלו כפי שגדלו הדיבידנדים של המניות שבחרת זה הגיוני, כי כל השקעה במדד מורידה את התשואה אבל גם מורידה את השונות, אבל זה לא מעיד על ההתנהגות של המניות הספציפיות שבחרת בעת משבר, למשל ב-2008. ביצעת בדיקה אחורנית על המניות שהיית בוחר ב-2005 וראית כיצד הן תיפקדו בעת המשבר?

daat99 אוהב/ת את זה.
  14. quesito

quesito Member

לייקים:
    89
    נקודות:
    18
    לדעתי הוא עשה ופירסם זאת בסולידית אם אני זוכר נכון

daat99 אוהב/ת את זה.
  15. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    346
    נקודות:
    63
    זו הדרך היחידה ללמוד ולהתפתח!

ביצעתי בדיקה על החברות שהייתי רוכש בינואר 2008 וראיתי מה קרה לתיק ההשקעות שהורכב מהן גם במהלך המשבר.
    את הבדיקה עצמה לא פירסמתי לציבור (ואין לי כוונה לפרסם אותה בעתיד) כי אני חושב שאנשים צריכים לבדוק דברים בעצמם לפני שהם קופצים למים.

התוצאות הסופיות שאני קיבלתי הראו לי גם קצב הגדלת דיבידנדים יציב וגם תשואת יתר מול מדד ה-SP500 וזאת למרות שהנחתי פשיטת רגל מוחלטת של כמה וכמה חברות שלא הצלחתי להתחקות אחרי הנתונים שלהן (למרות שהן בפועל לא פשטו רגל).

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!