התרסקות השקעות ה-"שורט על מדד הפחד" מתחילת החודש

הנושא בפורום 'שיחות מסדרון' פורסם ע"י daat99, ‏19/2/18.

1. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    514
    נקודות:
    93
    היום לפני שבועיים מדד הפחד (VIX) זינק ביותר מ-100% במהלך יום מסחר אחד.
    כתוצאה מזינוק זה משקיעים רבים שהימרו על תעודות שמבצעות שורט על מדד הפחד ספגו הפסדים ניכרים (ברובם בעיקר בשל היכנעות לרגשות האונושיים שלהם וביצוע פעולות שנוגדות את תכנית העבודה שלהם).

שני סיפורים שקרובים אלינו כאן בישראל סופרו ע"י אדם שליו ו"מתכנת" מפורום הסולידית:
    כל הכבוד להם שהם בחרו לשתף אנשים בשביל שכולנו נוכל ללמוד מהם!

שישה מלקוחות בית ההשקעות IBI הפסידו בין לילה הון עתק של 12.5 מיליון דולר (בית ההשקעות לא יודע אם הוא יוכל לגבות מהם את הכסף וככל הנראה יספוג חלק גדול מהנזק בעצמו)

ההפסדים הללו היו הרבה יותר גבוהים עבור אנשים מחו"ל עד לרמה של אדם שכתב ב-reddit שהוא איבד כמעט 4 מיליון דולר מכספים שלו ושל משפחתו/חבריו:

הנזקים כמובן שלא היו מוגבלים לאנשים פרטיים.
    חברות השקעות גדולות ספגו נזקים לא קלים מהנושא כמו קרן גידור שאיבדה 65% משוויה.

ומי שחושב שמחזיקי הקרנות הסולידיות היו מוגנים? שיחשוב שוב!
    • חברת אפסילון חשפה משקיעים בלא פחות מ-13 קרנות שונות עם חשיפה מינימלית של 90% לאג"חים להשקעה הספקולטית הזו! (מנכ"ל אפסילון עזב את תפקידו לאחר המקרה - שכל אחד יפעיל שיקול דעת ויחליט לעצמו אם הוא חושב שיש קשר בין המקרים...)
    • חברת פסגות גם כן חשפה משקיעים להפסדים הללו אבל הם סירבו לפרסם אילו קרנות ומה ההפסדים (מעניין מה גודל הנזק שהם מסתירים...)

בעקבות הנזקים הכבדים החלטתי לחקור את הנושא לעומק ולנסות להבין מה הנזק היומי המצטבר שנגרם למשקיעים באותו היום.
    שתי קרנות שורט על מדד הפחד היוו את הנזק הרציני ביותר: XIV (שנמחקה ממסחר) ו-SVXY (שעומדת היום על 12.77 דולר).
    באותו היום היו לקרן XIV בסך הכל 14,993,833 יחידות כאשר מחיר כל יחידה ירד משיא יומי של 118 דולר ליחידה לשפל יומי של 10 דולר ליחידה (כולל שעות מסחר מאוחרות).
    מ-XIV לבדו אנחנו רואים נזק של 1.62 מיליארד דולר!

ב-SVXY יש לנו 69 מיליון מניות (וכמות נדיבה של אופציות פוט שאין לי שום דרך לשערך - אלו האופציות שעלו ל-IBI ב-12.5 מיליון דולר) ומחיר התעודה ירד משיא יומי של 107.19 דולר לשפל של 10 דולר ליחידה.
    מיחידות SVXY תוך התעלמות מאופציות אנחנו רואים נזק נוסף של 6.7 מיליארד דולר!

בסך הכל מ-XIV ו-SVXY (תוך התעלמות מאופציות שגרמו לנזק הרבה יותר גדול) אנחנו סופרים נזק מצטבר של 8.32 מיליארד דולר ביום אחד!

אאוץ'

נערך לאחרונה ב: ‏27/2/18
  2. FIYaacov

FIYaacov Active Member

לייקים:
    127
    נקודות:
    33
    אכן אאוץ'

האם ידוע האם יש קרנות השתלמות או קרנות פנסיה/ביטוחי מנהלים/קופות גמל שחשפו את המשקיעים לניירות הללו?

quesito ו-daat99 אוהבים את זה.
  3. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    514
    נקודות:
    93
    בדקתי ספציפית את קרן הפנסיה שלי והיא לא הייתה חשופה לנכס הזה בצורה ישירה (כמובן שאין לי שום דרך לדעת אם הייתה חשיפה עקיבה דרך תעודות/קרנות שהיא החזיקה שלא אמורות להחשף לנכס הזה כמו הקרנות האג"חיות של אפסילון ופסגות).

אני בכל זאת משער שחלק גדול מהפנסיות הנפוצות בארץ היו מושקעות לפחות בקרן אג"חית אחת של אפסילות/פסגות ובכך קיבלו חשיפה עקיפה.

quesito אוהב/ת את זה.
  4. quesito

quesito Well-Known Member

לייקים:
    287
    נקודות:
    63
    אני במיטב דש מסלול מניות מדדים.
    אני ב IBI השתלמות מסלול מניות מדדים חו''ל.

האם זה קשור לאיזה מסלול שייכים ?

daat99 אוהב/ת את זה.
  5. FIYaacov

FIYaacov Active Member

לייקים:
    127
    נקודות:
    33
    באתר של הקרנות תוכל לחפש קבצי אקסל שנקראים "הקצאת נכסים" ובהם תוכל לראות פירוט של כל נייר ונייר שהוחזק בכל רבעון

daat99 אוהב/ת את זה.
  6. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    514
    נקודות:
    93
    אם לא הצלחת למצוא בעקבות ההנחיות של המתורגמן הפיננסי אז תגיד ואני אנסה לעזור לך.

quesito ו-FIYaacov אוהבים את זה.
  7. quesito

quesito Well-Known Member

לייקים:
    287
    נקודות:
    63
    אני מכיר ויש לי את האקסלים. נדמה לי שאין קשר בין הסיכון שתיארתם לבין המסלולים שאני נמצא.. ?

daat99 אוהב/ת את זה.
  8. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    514
    נקודות:
    93
    הנזק הנ"ל השפיע גם על קרנות שאמורות להחזיק אג"חים ועל קרנות שקליות.
    ישנו סיכוי לא מבוטל שבתוך קרן הפנסיה/השתלמות של חלק נכבד מהאוכלוסייה (כולל הקרנות הפסיביות שמחקות מדדים) הייתה החזקה באותן הקרנות האג"חיות/שקליות כחלק מהתפקוד השוטף של החשיפה הסינטטית למדדים.

כפי שציינתי אני בדקתי ספציפית את המסלול שבו אני נמצא ולא טרחתי לבדוק גם אחרים.

quesito אוהב/ת את זה.
  9. ziv

ziv New Member

לייקים:
    9
    נקודות:
    3
    מה קורה במצב שבו כספי הפנסיה נמחקים?אין שום "ביטוח" ששומר על הכסף שלנו ?
    חברות הגמל\פנסיה פשוט משחקות בקזינו ענק ללא שום אחריות מצידם?
    סוף שבוע שקט לכולם.

daat99 אוהב/ת את זה.
  10. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    514
    נקודות:
    93
    אי אפשר באמת למחוק לך את כל הפנסיה.
    הם בסך הכל משקיעים שמוצרים שיכולים להוביל אותך לתשואת חסר (כמו כאן מדובר בתשואת חסר של 1% מול המתחרים).

לא - אין ביטוח פנסיוני נגד פעולות מפגרות של מנהלי התיקים.

אכן - זה בדיוק מה שקורה עם כל השקעה מנוהלת באשר היא עלי האדמות.

בעולם האידאלי המטרה שלך היא למנוע מהם את כל אפשרויות הפעולה שמאפשרות להם להמר עם הכסף שלך.
    במציאות זה לא באמת אפשרי אבל הדבר הכי קרוב אלו המסלולים מחקי המדד.

ziv אוהב/ת את זה.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!