קניית מניות בסכום גדול וחד פעמי

הנושא בפורום 'שאלות כלליות' פורסם ע"י סטרבו, ‏7/10/18.

1. סטרבו

סטרבו Member

לייקים:
    62
    נקודות:
    18
    חברים,
    חבר התייעץ והתחלתי לחשוב על זה בעצמי.
    לפי תכנית העבודה של דעת, הוא קונה מניות כשיש לו 1000 שקלים פנויים שמייצגים חיסכון של חודשיים.
    ניקח את המקרה הזה לדוגמא.
    פתאום נכנסת קרן השתלמות עם 100,000 ₪.
    האם הייתם קונים 100 קניות שונות לפי התכנית? כיצד הייתם מחלקים את הרכישות הבאות?
    או שבכלל יש לכם הקצאה שונה לכל חברה?

אשמח להחכים

daat99 אוהב/ת את זה.
  2. quesito

quesito Well-Known Member

לייקים:
    267
    נקודות:
    63
    האם זו דוגמא אמיתית? אתם מחכים לפתיחת קרן השתלמות ומעבירים לתיק השקעות דיבידנדים ?
    או שעושים IRA ?

אם הייתי רוצה להכניס את הסכום לתיק, לא הייתי קונה 100 קניות. הייתי מכניס בין 3-8 קניות .

daat99 אוהב/ת את זה.
  3. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    499
    נקודות:
    63
    1000 דולר - לא שח.

אני מאמין גדול בקבלת החלטות על סמך הפסיכולוגיה שלך ולא על סמך סטטיסטיקות שמתקבלות מקבצי אקסל.
    עקב כך אני במקרה שכזה מעדיף לבצע "מיצוע" (כן - זה אומר שיהיה לי סכום גבוה במזומן למשך כמה חודשים עד שאני אצליח להשקיע את כל הסכום).
    המיצוע (כפי שביצעתי בהקמת תיק דיבידעת) מאפשר לי כמה יתרונות חשובים:

1. טיפול בפסיכולוגיה שאינה יציבה מספיק בתחילת הדרך (זו בדרך כלל התקופה שבה מתפנים סכומים גדולים ביחס לשווי התיק הנוכחי) כך שגם אם יתחולל משבר בתחילת הדרך הסבירות להישבר ברמה הפסיכולוגית ולברוח יורד בצורה משמעותית.

2. פיזור התיק בצורה יותר אופטימלית כי בכל יום מחירי המניות משתנים וחברות אחרות הופכות להיות יותר אטרקטיביות מהחברות של אתמול.

יש כמה סוגים נפוצים של הקצאות:

1. הקצאה לפי כמות מניות - הכי פחות נפוץ ורלוונטי בעיקר לאנשים שעוקבים אחרי התזרים שלהם באופן קבוע.
    הקצאה זו הופכת את המעקב ליותר פשוט כי יש את אותה כמות מניות בכל חברה ולכן בהתבוננות בדיבידנד לבדו אפשר לראות בקלות מה השתנה.
    חשוב להבין שהקצאה זו היא חיסרון מבחינה כלכלית כי במקרה וישנה פשיטת רגל של חברה אחת אז גם שווי התיק וגם התזרים יכולים להיפגע בצורה משמעותית ובמקרה ומדובר בחברה עם מחיר מניה גבוה במיוחד (ו/או תזרים דיבידנד גבוה במיוחד) ביחס לשאר התיק אז שאר החברות שבתיק לא בהכרח יוכלו לפצות על הנזק ברמה המיידית.

2. הקצאה לפי שווי מניות - זו ההקצאה שאני מבצע בתיק דיבידעת והיא רלוונטית בעיקר לאנשים בשלב חיסכון התחלתי שעדיין מפקידים סכומים משמעותיים ביחס לדיבידנדים שהם מקבלים.
    הקצאה זו מבטיח שהפסד במקרה של פשיטת רגל של חברה מסויימת לא יגרום לנזק משמעותי לתיק (הנזק המקסימלי הוא הסכום שהוקצה לרכישה וגם זה רק במקרה והחברה לא חילקה למשקיע אפילו דיבידנד אחד לפני פשיטת הרגל).

3. הקצאה לפי שווי דיבידנד - זו הקצאה מאוד נפוצה בקרב משקיעי דיבידנדים שהגיעו לתיק גדול מאוד כך שהתזרים שהוא מספק להם גדול מהסכום שהם חוסכים באופן שוטף (או למשקיעים שהגיעו כבר לשלב הפרישה).
    הקצאה זו מבטיחה שבמקרה של פשיטת רגל ו/או הקטנת הדיבידנד של אחת החברות, התזרים הכולל שמתקבל מהתיק לא יפגע בצורה חסרת פרופורציות וכל עוד התיק מפוזר דיו אז המשקיע צפוי למצוא את עצמו בסוף השנה עם סך דיבידנדים גבוה יותר ממה שהוא קיבל בשנה הקודמת למרות אותה פשיטת רגל/פגיעה בדיבידנד.

quesito אוהב/ת את זה.
  4. סטרבו

סטרבו Member

לייקים:
    62
    נקודות:
    18
    חבר שאל אותי קצת על מה שאני עושה. והתעניין בתהליך.
    לא חשבתי על המקרה הזה עד עכשיו אז אמרתי אתייעץ.
    גם חשבתי לצמצם, אמרתי מצד שני שזה אומר שיש לי חשיפת יתר למניות מסוימות מבחי שתכננתי את זה במטרות שלי

מצד שני אלה המון עמלות.
    עדיין תעשה רכישה פעם בחודש? או אולי פעם בשבוע כמו בהתחלת תיק דיבידעת?

quesito אוהב/ת את זה.
  5. daat99

daat99 מייסד מנהל

לייקים:
    499
    נקודות:
    63
    זו אותה כמות עמלות כי אני עדיין מקצה את אותו הסכום לכל חברה.
    השאלה ששאלתי את עצמי היא האם אני רוצה לרכוש את כל החברות באותו היום או אם אני רוצה לפזר את הרכישה על פני תקופות שונות כך שהשוק יוביל חברות אחרות אלי בצורה שהן יהיו יותר אטרקטיביות.

אני מחליט כתלות בגובה הסכום ביחס להון שאני מתכנן להשקיע בכל חברה.
    אני לא רוצה למשוך את התהליך יותר משנה אבל אני גם לא רוצה לסיים אותו בתוך שבוע.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!