תיאום ציפיות להשקעה במניות דיבידנד

סטרבו

Well-Known Member
חברים יקרים, בתור חוסך מתחיל, קראתי די הרבה מאמרים.
ממליץ מאוד על המאמרים של דיוויד ואן קנאפ שממש פרשו שלחן ערוך לפניי.
הגעתי למסקנה שאיני רוצה להיות משקיע מדדים.
אני אדם דואג מטבעי.
אני מעדיף להתעלם משווי תיק\דירה שבבעלותי שההמון מניע למעלה ולמטה בכל פעם שבא לו
ולהתרכז בשוכר שמשלם לי כל חודש שכר דירה\דיבידנד.
לדעתי אוכל לעשות זאת באמצעות השקעה במניות דיבידנד.
(ומעבר לזה, קרנות מחקות שקונות מניות במחירים גבוהים רק כי חייבים, ואג"ח שערכו כנראה ירד כשניכנס לתקופת ריבית קבועה\עולה)
בגלל שאני ריאליסט\פסימי\אופטימי (כל אחד יחליט) ארצה לבנות לעצמי תכנית עבודה מסודרת שבעזרתה אוכל גם לדעת איפה אני נמצא ביחס למטרה (כיסוי ההוצאות ע"י הכנסה מדיבידנדים, כשבתכלס עד אז גם אהיה מרוצה מעוד משכורת קטנה בחודש).
לא מבקש המלצה על מניות ספציפיות אלא, עזרה בבניית תכנית ותיאום ציפיות.
אני ואשתי עובדים, עם ילדים. מכניסים כ14000 שקל בחודש. משכנתא על דירת מגורים (שקנינו לפני כשנה וחצי)
מצליחים לחסוך כרגע 2500 בחודש. מנסים לשפר את החיסכון!
(לדעתי נוכל להירתם יותר לחיסכון כשנראה קצת שהכסף עובד גם הוא! למה שנעבוד רק אנחנו לבד?)
הנתונים דומים מאוד לתיק דיבידעת.
עברתי על התמונה הגדולה, וסידרתי את קרן הפנסיה וההשתלמות שלי (כפי שראיתי שדעת מציע)

ארצה להפנות חלק מהחיסכון למזומן למקרה שצריך סכום גדול פתאום (תיקונים לבית, רכישה של מכשירי חשמל שיתקלקלו וכו) מה דעתכם?
לכל אחד מכם יש קריטריונים מסוימים שבעזרתם אתם מסננים את הקובץ של פיש.
דעת למשל, לא אוהב ריטים בעוד שDGI כן אוהב.
כיצד אוכל להחליט מה הם הנתונים שאני רוצה לסנן לפיהם?
ולאן מכאן בעצם?

תודה רבה.

quesito

Well-Known Member
אני אדם דואג מטבעי.
(ומעבר לזה, קרנות מחקות שקונות מניות במחירים גבוהים רק כי חייבים, ואג"ח שערכו כנראה ירד כשניכנס לתקופת ריבית קבועה\עולה)
בגלל שאני ריאליסט\פסימי\אופטימי (כל אחד יחליט) ארצה לבנות לעצמי תכנית עבודה מסודרת שבעזרתה אוכל גם לדעת איפה אני נמצא ביחס למטרה (כיסוי ההוצאות ע"י הכנסה מדיבידנדים, כשבתכלס עד אז גם אהיה מרוצה מעוד משכורת קטנה בחודש).
אני ואשתי עובדים, עם ילדים. מכניסים כ14000 שקל בחודש. משכנתא על דירת מגורים (שקנינו לפני כשנה וחצי)
(לדעתי נוכל להירתם יותר לחיסכון כשנראה קצת שהכסף עובד גם הוא! למה שנעבוד רק אנחנו לבד?)
עברתי על התמונה הגדולה, וסידרתי את קרן הפנסיה וההשתלמות שלי (כפי שראיתי שדעת מציע)

ארצה להפנות חלק מהחיסכון למזומן למקרה שצריך סכום גדול פתאום (תיקונים לבית, רכישה של מכשירי חשמל שיתקלקלו וכו) מה דעתכם?
ולאן מכאן בעצם?

תודה רבה.
האם עברת על כל השרשור בפורום סולידית שמדבר על DGI ?

אני משקיע מספר שנים ~3 וחצי במניות שמגדילות דיבידנדים אבל לא רק. עד עכשיו אני משקיע דרך הבנק - כן דרך הבנק ומקווה שישתנה בהמשך הקרוב.
אני חייב לציין שהרשימה של FISH מתייחסת למניות שרק נסחרות בארה''ב. מבחינתי זה לא מספיק טוב ובגלל זה אני מחפש חברות גם מחוץ לארה'ב.
כל הכבוד שאתה אחרי משכנתא מצליח לחסוך ומחפש תכנית עבודה. אצלי אנחנו בהתלבטויות כי לא יודעים איפה ומתי לרכוש בית למגורים מסיבות שונות כמו חשש ממשכנתא, מיקום גיאוגרפי משתנה יחסית למקום עבודה, קירבה להורים\סבים. אפשרות נוספת היא להמשיך לשכור דירה עוד כמה שנים טובות, אחרי שיהיה תיק השקעות רציני יותר ואז להחליט האם למכור חלק (עם כל הקושי של לאבד ריבית דריבית - אבל אפשרי). זו אפשרות כלכלית נטו שאני לא אוהב כי בכללי אני רוצה בית ביישוב שאני יכול להשקיע בו ולשנות דברים. התלבטות זאת מלווה אותנו כבר כמה שנים אז החלטנו להתחיל להשקיע בשיטה שמתאימה לנו בכל מקרה. בלי

14000 שקל בחודש
האם מדובר על הכנסה נטו סה'כ של המשפחה?

ארצה להפנות חלק מהחיסכון למזומן למקרה שצריך סכום גדול פתאום
אני אישית, שומר לפחות במזומן בבנק סכום שמכסה בערך שנה של מחיה ללא עבודה. עשיתי פעם חישוב גס. מכפיל אותו כפול כמות הילדים. אולי בהמשך אוריד קצת כי להכפיל לפי כמות ילדים זה לא הגיוני כל כך :) .

לא אוהב ריטים
אני מחזיק בכמה ריטים. אני מחפש לקבל תזרים מזומנים כדי "לאזן" קצת את השכר דירה שאני משלם כל חודש. ברור שזה הבדל אסטרונומי בין הדיבידנד שאני מקבל ממניה יחסית לשכר דירה שאני משלם אבל זה משהו לפחות.
מבחינה "פסיכולו-כלכלית" (אולי המצאתי מילה), יש מניות שמחלקות דיבידנד כל חודש ואני מאוד אוהב את זה. ראיתי כמה מחקרים שאם עושים DRIP על מניות כאלה, ייתכן היסטורית תשואה כוללת טיפה יותר גבוה יחסית למניות שמחלקות דיבדנד כל רבעון (אני יכול למצוא סימוכין אם מישהו רוצה). ברור שאני לא מכיר מניות כאלה מחוץ לארה''ב לצערי ואני מחפש - מבחינת פיזור.

אתה יכול לקחת דוגמא מהסברים שבאתר זה או הסולידית .
אתה יכול ללמוד לבד ולהחליט על פרמטרים שמתאימים לך - למשל בעזרת לימוד מספרים (אני קצת רחוק מלהבין את רוב הפרמטרים).
אתה יכול לעשות DCA ממצוע כל חודש/רבעון. בדומה לDRIP אוטומטי . המון מחקרים מראים שזו אופציה מעולה לבניית תיק לאט . זה מוריד רעשים כלומר אוסילציות של מחירי המניות ומנטרל אותנו מלחשוב כל פעם מתי לקנות. אני מודה שאני לא עושה את זה. ייתכן שאם הייתי גר בארה'ב הייתי עושה את זה. אני אישית קונה לפעמים את אותה מניה כדי "להוסיף" על אותה השקעה , כאשר אני מנסה "לתזמן" ולרכוש במהלך ירידות קלות או DIP. אני מסתכל על תשואת הדיבידנד שכאשר מחיר המניה יורד קצת , התשואה זאת עולה קצת .

(כמובן שאני לא מייעץ שום דבר)

סטרבו

Well-Known Member
האם עברת על כל השרשור בפורום סולידית שמדבר על DGI ?
אכן עברתי. שרשור מתיש זה היה. היה שם המון המון מידע שהתחלתי לעבד רק אחרי שסיימתי וחלק לא מצאתי שוב בינתיים.
היה נראה כשיח חירשים החל מנקודה מסוימת. נראה לי שלרוב היה קשה לוותר על החשיבה של או TR או כלום.
(ולא מאשים אותם, זו החשיבה הרווחת לדעתי בכלל. דומה לבעלי דירות שמשוויצים "כן, הדירה שלי היום שווה כך וכך יותר")

עד עכשיו אני משקיע דרך הבנק - כן דרך הבנק ומקווה שישתנה בהמשך הקרוב.
דרך הבנק אומר לפתוח חשבון שוק ההון שם? מה זה אומר לגבי דיווח למס הכנסה? (שואל ספציפית למניות דיבידנד ולא לרווח הון)

אני חייב לציין שהרשימה של FISH מתייחסת למניות שרק נסחרות בארה''ב. מבחינתי זה לא מספיק טוב ובגלל זה אני מחפש חברות גם מחוץ לארה'ב.
נראה לי שאתחיל בינתיים דרך הרשימה של פיש ולפי העניין שימשוך אותי ארחיב או שלא.

גם לנו היו התלבטויות גדולות איפה לגור. בסוף קנינו בישוב ליד ההורים, מאוד אהבנו את החינוך שם. לא היה מה לדבר על שכירות, כי היחידות על הפנים.
אז החלטנו לקנות ושילמנו על זה פרמיה יקרה (המחירים בשיא). לא יודע אם להסתכל על זה נטו כלכלית היות ואנחנו לא מתכננים למכור (אוהבים את הישוב, ויש גם את ההורים).

האם מדובר על הכנסה נטו סה'כ של המשפחה?
אכן כן. ההוצאות שלנו כרגע הן בין 11-12K. עכשיו עושים סדר בכל העניינים הכספיים, התנהלות נכונה, תקציבים וכו. ומקווה שנוכל לחסוך יותר ככל שהזמן יעבור.

אני אישית, שומר לפחות במזומן בבנק סכום שמכסה בערך שנה של מחיה ללא עבודה. עשיתי פעם חישוב גס. מכפיל אותו כפול כמות הילדים. אולי בהמשך אוריד קצת כי להכפיל לפי כמות ילדים זה לא הגיוני כל כך :) .
למה דווקא שנה? אני מתלבט אם בכלל כדאי 3 חודשים (לכאורה יש חצי שנה של אבטלה במקרה של פיטורים? עד שמוצאים מקום חדש)
מה שכן מלחיץ אותי אלה כל מיני קניות בלת"מ - פיצוץ בצנרת, מקרר מתקלקל, אנשי מקצוע וכו'.
וגם כאלה שאינן בלת"מ - בעוד כ7 שנים הגדול שלי יהיה בר מצווה, אז כדאי להתכונן כלכלית כבר מעכשיו.

אפרופו ילדים, כיצד אתם חוסכים בשבילם, אם בכלל?

אתה יכול לקחת דוגמא מהסברים שבאתר זה או הסולידית .
שמתי לב שדעת מקשיח ומרפה את הסינון שלו כדי להיות קצת יותר טוב מהשוק - PE פחות מהממוצע בשוק, תשואת דיבידנד גבוהה יותר עד פי 1.5.
הבעיה שמדברים לפעמים על יחס חוב נכס, קצב גדילת הרווחים שנים אחורה או קדימה, קצב גדילת הדיבידנד.
וכל אחד נותן משקל שונה לנתונים האלה. אבל לא הבנתי למה כל אחד בחר מה שבחר. או שאולי זה פשוט להתחיל עם סט מסוים של חוקים
ולהתפתח תוך כדי ריצה?
בתכנית שלי החלטתי כבר על מנגנון של קנה והחזק מבלי למכור אף פעם.

אשמח לדעת גם מה היה הצפי שלכם 5\10\20 שנה קדימה כשהתחלתם להשקיע.
האם ללכת לפי כלל 3 אחוז? רוצה לבנות תכנית ריאליסטית כדי שאדע למה לצפות ולא להתאכזב בגלל שהתהליך איטי ואז לעשות טעויות וקיצורי דרך.

תודה רבה quesito על התגובה המפורטת

נערך לאחרונה ב:

quesito

Well-Known Member
אכן עברתי. שרשור מתיש זה היה. היה שם המון המון מידע שהתחלתי לעבד רק אחרי שסיימתי וחלק לא מצאתי שוב בינתיים.
היה נראה כשיח חירשים החל מנקודה מסוימת. נראה לי שלרוב היה קשה לוותר על החשיבה של או TR או כלום.
(ולא מאשים אותם, זו החשיבה הרווחת לדעתי בכלל. דומה לבעלי דירות שמשוויצים "כן, הדירה שלי היום שווה כך וכך יותר")
יש אפשרות דרך סקריפט להדפיס לPDF את כל השרשור. אז אפשר לחפש מילים פשוט יותר.

דרך הבנק אומר לפתוח חשבון שוק ההון שם? מה זה אומר לגבי דיווח למס הכנסה? (שואל ספציפית למניות דיבידנד ולא לרווח הון)
כן לפתוח ולתת אישור לעשות פעולות באינטרנט בחשבון שוק ההון של הבנק . אני משלם עמלות מאוד גבוהות על קניה ומכירה יחסית לברוקר בארץ או בחו''ל. אני שוקל לעבור למשהו כמו IB אבל לא התפניתי לזה ב-3 שנים אחרונות בגלל סיבות אישיות. בכל זאת החלטתי ששווה להתחיל למרות עלויות גבוהות. אף פעם לא מכרתי משהו מהתיק. נושא מס הכנסה הוא כמו בועה שאף אחד לא מבין אותה 100 אחוז.
דרך הבנק מנכים לי מיסים במקור ובארץ. שולחים לי הודעות במייל ואני רואה את הפירוט. במניות ארה''ב הכל מנוכה לפי אמנות מס כמה שצריך. במניות מחוץ לארה''ב זה על הפנים מנכים לי תמיד יותר. בגלל שלא התפניתי לזה , עוד לא ביקשתי החזרי מס. מקווה בעתיד הקרוב.
נראה לי שאתחיל בינתיים דרך הרשימה של פיש ולפי העניין שימשוך אותי ארחיב או שלא.
גם אני עשיתי ככה, אבל אני אוהב חברות היסטוריות שמחלקות דיבידנדים למרות שלא מגדילים אותו כל שנה בהיסטוריה. יש מניות כאלה בחו''ל הרבה. אבל זה משהו שמערב קצת רגשות לדעתי... @daat99 ייתכן ויסביר שדרך מניות ארה''ב אתה מכסה את כל העולם כי רוב ההכנסות שלהם באות מחוץ לגבולות ארה''ב. אני בכל מקרה אוהב פיזור גיאוגרפי.
אם היה לי המון כסף הייתי גם פותח חשבון בכמה ברוקרים למשל אירופה, אסיה, ארה''ב, ישראל, צ'ילה.

גם לנו היו התלבטויות גדולות איפה לגור. בסוף קנינו בישוב ליד ההורים, מאוד אהבנו את החינוך שם. לא היה מה לדבר על שכירות, כי היחידות על הפנים.
אז החלטנו לקנות ושילמנו על זה פרמיה יקרה (המחירים בשיא). לא יודע אם להסתכל על זה נטו כלכלית היות ואנחנו לא מתכננים למכור (אוהבים את הישוב, ויש גם את ההורים).
איזה קטע, לא זוכר אם אמרתי אבל אנחנו גם אוהבים יישוב גם בגלל חינוך וטבע.. אנחנו שוכרים ביישוב בשנה אחרונה. יש לי הרגשה שמחירי הבתים ביישובים רק עולים למרות שהנדל''ן בארץ קצת יורד עכשיו. כי אין הרבה שטח ובתי קרקע הולכים ופוחתים. בנוסף, אנשים עם יחסית מצב כלכלתי טוב מאוד מתרחקים מהמרכז וקונים ביישובים כמו עמק יזרעל שזה פריפריה ומעלים את המחירים מאוד.
לגבי קרבה להורים אנחנו דווקא לא ליד. 40 דקות ממוצע לכל אחד מהם. העדפנו להיות מול העבודה של אחד מאיתנו.

למה דווקא שנה? אני מתלבט אם בכלל כדאי 3 חודשים (לכאורה יש חצי שנה של אבטלה במקרה של פיטורים? עד שמוצאים מקום חדש)
אני כנראה מגזים עם שנה. אולי כדי לתת אפשרות שמחירי המניות יעלו במקרה שאני צריך לקחת מהתיק כסף.. לא יודע איך להסביר את זה טוב.
יש את התכנית ממשלתית . בנוסף, אנחנו מקצים חלק מהתיק השקעות עבור זה. לא כתוב לנו או הגדרנו בדיוק כמה..

שמתי לב שדעת מקשיח ומרפה את הסינון שלו כדי להיות קצת יותר טוב מהשוק - PE פחות מהממוצע בשוק, תשואת דיבידנד גבוהה יותר עד פי 1.5.
הבעיה שמדברים לפעמים על יחס חוב נכס, קצב גדילת הרווחים שנים אחורה או קדימה, קצב גדילת הדיבידנד.
וכל אחד נותן משקל שונה לנתונים האלה. אבל לא הבנתי למה כל אחד בחר מה שבחר. או שאולי זה פשוט להתחיל עם סט מסוים של חוקים
ולהתפתח תוך כדי ריצה?
בתכנית שלי החלטתי כבר על מנגנון של קנה והחזק מבלי למכור אף פעם.
אני התחלתי עם פרמטרים מעטים בסגנון שתיארת שם או כמו @daat99 או ממקורות דומים. תשואת הדיבידנד גבוה או קרובה לממוצע היסטורית של המניה נותן אינדיקציה גסה על מחיר הוגן למניה. אם אני זוכר נכון יש מחקרים על זה. מניה שמחלקת דיבידנדים וגדלים בדרך כלל וגם הרווחים בהתאם , אז אמורה להיות עם תשואת דיבידנד מאוזנת. לפעמים עולה לפעמים יורד אבל לאורך הרבה זמן התשואה דיבידנד ממוצעת אומרת משהו @daat99 ?

האם ללכת לפי כלל 3 אחוז? רוצה לבנות תכנית ריאליסטית כדי שאדע למה לצפות ולא להתאכזב בגלל שהתהליך איטי ואז לעשות טעויות וקיצורי דרך.
גם משהו כמו 3 אחוז. לצערי לא התפניתי לחשב תשואות וגדילת התיק והדיבידנדים ב3 שנים אחרונות. מקווה לעשות זאת עוד מעט.
אני גם עכשיו מתאכזב לפעמים כי זה מאוד איטי. כנראה שלעשות גרפים ולראות את גדילת ההכנסה פסיבית לאורך הזמן כמו שבלוגים עושים, זה עוזר אולי בראש.
אצלי תוקע אותי פסיכולוגית נושא הבית לקנות או לא לקנות ועובדה שמחיר ביישובים זה עוד יותר יקר ואז אני חושב שאצטרך, כנראה , למכור חלק גדול מהתיק בשביל זה ולאבד את הINCOME שנצבר.
שים לב ל-YOC המושג הזה מעניין בשיטות INCOME...
כנראה שאין קיצורי דרך או שהם מסוכנים.
אני שוקל בהמשך ללמוד קצת יותר, אולי לנסות ניתוח פונדמנטלי על מניות פחות מוכרות, לנסות VALUE INVESTING על מנת להאיץ בקצת את התיק דיבידנדים , כלומר לנסות "להרוויח" מקניה מתחת למחיר הוגן של מניה ולמכור מעל, ואז את הרווח גם אם הוא קטן, להזרים לתיק INCOME שלי.

daat99

מייסד
מנהל
אני אדם דואג מטבעי.
לרגע חשבתי שזו הודעה שאני כתבתי :)

לדעתי נוכל להירתם יותר לחיסכון כשנראה קצת שהכסף עובד גם הוא! למה שנעבוד רק אנחנו לבד?
זה רק עניין של זמן והמשפט ישתנה ל: "שהכסף יעבוד לבד! למה שאנחנו נעבוד?"

אני לא זוכר אם זה היה ERN או ERE שכתבו מאמרים על הסיבות שבגללן הם מוותרים על קרן חירום לגמרי ואני מאוד מסכים עם אותם מאמרים.
עם תכנון נכון הסיכויים שתצטרך קרן חירום נמוכים מאוד ויתממשו ככל הנראה רק בקטסטרופות מאוד משמעותיות.
קח לדוגמה מוצר חשמלי שהתקלקל, אם העלות שלו נמוכה יותר מהחיסכון הרבעוני שלך (2500 שח בחודש מחיסכון שוטף וכל הדיבידנדים הרבעוניים לאחר מס) אז זו לא בעיה בכלל ולא נקרא "מצב חירום" שמצריך קרן חירום כלשהי.

במקרים הרבה יותר גרועים כשממש אין ברירה אז אתה תמיד יכול למכור חלק מההחזקות שלך.

השאלה הקשה (שענו עליה באותם מאמרים) היא האם אבדן התשואה שנגרם בשל שמירת אותה "קרן חירום" הוא יותר גדול מהנזק הפוטנציאלי של מכירת נכסים בעת מקרה חירום אמתי.
הסבירות שיתממש מקרה חירום שכזה נמוכה מאוד ואבדן התשואה משמירת "קרן חירום" הוא וודאי כך שבנוסף לשכלול העלויות צריך להתחשב גם בסבירויות.

כמו כן תזכור שברוב המקרים מוצרים חשמליים (כמו הדוגמה שנתת) או הוצאות גדולות על הדירה אלו לא דברים שנוחתים בהפתעה וחייבים להתמודד אתם בתוך 24 שעות.
  • המקרר התקלקל! האם הוא לא הציג סימני גסיסה כמה שבועות/חודשים קודם לכן?
  • צריך להחליף ארונות במטבח! האם לא חשבתם חצי שנה קודם לכן שבעתיד אתם תרצו להחליף ארונות במטבח?
זה הגיוני לשמור בצד הון מספק בשביל הוצאות שאתם יודעים שהם יגיעו כי כבר ראיתם אותם מתקרבים אבל שמירה של 6 חודשי מחיה סתם כך כי מישהו רשם באיזשהו מאמר את המספר 6 זה לדעתי צעד לא חכם במיוחד.

לעניות דעתי (וזה מה שאני עשיתי) כדאי שתיקח את קבצי האקסל הישנים של דוד פיש ותריץ עליהם סינונים כלשהם תוך כדי שאתה רואה כמה חברות שורדות את הסינון שלך ומה קרה אם היית משקיע בחברות הללו לפרק זמן ארוך (קח בחשבון שאם חברה לא מופיעה בגרסאות חדשות זה לא אומר שמי שרכש את המניות שלה הפסיד כספים).

השילוב של הסינונים ההיסטוריים והפעלת שיקול דעת של "מה חשוב לך שהחברה תוכיח לך" יובילו אותך לקריטריונים שחשובים לך ועוזרים לך לישון טוב בלילה.

ייתכן היסטורית תשואה כוללת טיפה יותר גבוה יחסית למניות שמחלקות דיבדנד כל רבעון (אני יכול למצוא סימוכין אם מישהו רוצה
אשמח ללמוד עוד.

מסכים עם שני המשפטים.
זו גם הסיבה שהגישה הזו לא מתאימה לרוב האנשים.
מי שלא מסוגל להתנתק מ-TR לא צריך להשקיע בצורה הזו בכלל.

אם החשבון שלך נמצא אצל גוף ישראלי אז נגבה ממך מס מקסימלי (ולעתים יותר ממה שאתה צריך לשלם בפועל) ולכן אתה לא צריך לדווח למס הכנסה.
קח בחשבון שאם אתה רוצה החזרים על מיסוי עודף אז אתה צריך להגיש תיאומי מס לבד.
אם החשבון שלך נמצא אצל ברוקר זר (כמו אבל לא רק אינטראקטיב ברוקרס עם או בלי אינטראקטיב ישראל) אז אין לך ניכוי מס ישראלי במקור ואתה מחויב להגיש דו"חות ולשלם את המס למס הכנסה בעצמך (אלא אם כן אין לך חבות מס ואתה פטור מהגשת דו"חות - זו שאלה לאיש מקצוע).

לא יודע אם להסתכל על זה נטו כלכלית היות ואנחנו לא מתכננים למכור (אוהבים את הישוב, ויש גם את ההורים).
כמו כל דבר בחיים - הפסיכולוגיה מנצחת את הכלכלה.

אני מתכנן לפתוח חשבון השקעות נוסף לכל ילד תחת אינטראקטיב ולהפקיד לשם מניות דיבידנד בשווי כספי מסוים כל יום-הולדת.
איך שאני רואה את הדברים הילדים יקבלו את הדיבידנד כ-"דמי כיס" ויחליטו אם הם רוצים לרכוש עוד מניות (ולקבל עוד דיבידנדים בעתיד) או לקחת את זה כשקלים (ללא עמלות ומיסוי כמובן) בשביל מה שמתחשק להם.

כל גישת השקעות חייבת להיות מותאמת למצב במשק.
זה לא הגיוני בסביבה של ריבית אפס עם תשואת דיבידנד ממדד ה-SP500 של פחות מ-2% להמשיך ולצפות לקבל את אותה תשואת דיבידנד כמו שאנשים קיבלו בשנות השמונים עם ריבית אג"חית דו-ספרתית ותשואת דיבידנד ממדד ה-SP500 של מעל 6%.

בהקשר של יחס חוב/הון תמיד ניתן להשוות אותו "לחברות המתחרות בתעשייה".
גם בהקשר של קצב הגדלת רווחים וקצב הגדלת דיבידנדים ניתן להשוות לממוצע במדד/תעשייה וכו'.
הקבצים הללו לא מושפעים כל כך מתנודתיות מחירי המניות אז אין צורך מעשי לעדכן אותם כל חודש ומספיק לעדכן אותם כאשר יש שינויים מהותיים במשק (כמו משבר חריף וכו').
זו הסיבה שאתה עדיין לא ראית אותי מקשיח/מרפה את הנתונים הנ"ל.

ולהתפתח תוך כדי ריצה?
זה בדיוק זה.
מה שחשוב זה שאתה תבין מה המשמעות של כל נתון ואז תחליט מה חשוב לך!
  • האם חשובה לך יותר הגדלת הדיבידנד?
  • האם חשובה לך יותר צמיחת החברה?
  • האם חשובה לך יותר עמידות החברה?
  • האם חשובה לך יותר היסטוריית החברה?
כל שיקול שכזה יפנה את תשומת לבך לקריטריונים שונים והשילוב של כולם יוביל אותך לסט קריטריונים שעוזר לך לישון טוב בלילה.

אני מתייחס אך ורק לקצב הגדלת הדיבידנדים.
הטווח ההיסטורי הממוצע הוא 6%-8% ולכן אני מניח קצב הגדלת דיבידנד ממוצע של התיק השלם שלי (ולא של כל חברה בו) של 6% בשנה.
סך דיבידנד נוכחי שגדל ב-6% בשנה יוביל אותך לאיך הדיבידנד שלך ייראה בעתיד.
תוסיף לזה את ההון שאתה מקצה לרכישת מניות עם תשואת דיבידנד מקורית שנראית לך הגיונית (נכון לתנאי השוק היום אנחנו עומדים על כ-2% כמספר הגיוני) ואז תגדיל את אותו הדיבידנד כריבית דריבית ותוכל לקבל אמדן של כמה זמן אתה צריך בשביל להגיע לסכום הרצוי.

תרגיש חופשי לפתוח שרשור חדש אם אתה רוצה עזרה בבניית גיליון שמחשב את זה.

האם ללכת לפי כלל 3 אחוז?
כלל ה-3% מבוסס על מחקר טריניטי שמסתמך על השקעה מחקה מדד בעולם ללא מיסוי ועמלות תוך כדי הדרישה שאתה תמכור מניות גם הדיבידנד אינו מספק את אותם ה-3%.
אם אתה רוצה ללכת לפי כלל ה-3% אז אתה צריך להתחשב גם במכירת מניות אם הדיבידנד אינו מספק ולא רק בהחזקה נצחית.
הסיכון בכלל ה-3% הוא שייתכן מצב שבו תיק ההשקעות שלך יימחק בעודך בחיים.
סיכון זה לא קיים אם מסתמכים על הדיבידנדים לבדם.

בכל זאת החלטתי ששווה להתחיל למרות עלויות גבוהות.
מסכים מאוד עם הגישה שלך.
יש כאן גם את היתרון של ללמוד בקטן ולראות אם זה בכלל מתאים לך (יכול להיות שתגלה שזה לא מתאים לך ואז תתחרט אם עברת לחו"ל).

[SIZE=13px]@daat99[/SIZE] ייתכן ויסביר שדרך מניות ארה''ב אתה מכסה את כל העולם כי רוב ההכנסות שלהם באות מחוץ לגבולות ארה''ב.
אכן, באחד השרשורים בפורום הזה הראיתי את חלוקת הרווחים של תיק דיבידעת ושחלק גדול מהרווחים שלו מגיעים מחוץ לגבולות ארצות הברית.
מבחינתי ההתמקדות בבורסה האמריקאית עוזרת לי לצמצם עלויות המרות מט"ח ומורידה את הצורך במציאת מקורות מידע שונים שלא תמיד זמינים בשפות שאני מכיר.

מניה שמחלקת דיבידנדים וגדלים בדרך כלל וגם הרווחים בהתאם , אז אמורה להיות עם תשואת דיבידנד מאוזנת. לפעמים עולה לפעמים יורד אבל לאורך הרבה זמן התשואה דיבידנד ממוצעת אומרת משהו [SIZE=13px]@daat99[/SIZE] ?
אכן.
תשואת הדיבידנדים של המדד הרחב מורכבת מהדיבידנדים של החברות שבמדד.
מכיוון שבמדד יש גם חברות עם דיבידנדים תנודתיים וגם חברות עם דיבידנדים יציבים וגדלים אז לרוב תשואת הדיבידנד של המדד משקפת את תשואת הדיבידנד הממוצעת של החברות עם הדיבידנד היציב וגדל.
עקב כך כשהדיבידנד של חברות הללו עולה אז לאורך זמן מחיר המניות יעלה בשביל להחזיר את הדיבידנד לכיוון תשואת המדד וזה מוביל לתשואה כוללת שהיא קרובה לסכום הדיבידנד המקורי עם קצב הגדלת הדיבידנד.

כל זה נמשך כל עוד הסטטוס קוו נשמר והחברה ממשיכה להיות יציבה ורווחית.

כנראה שלעשות גרפים ולראות את גדילת ההכנסה פסיבית לאורך הזמן כמו שבלוגים עושים, זה עוזר אולי בראש.
יצא לכם להתבונן בגיליון "מצב תיק גרפי" שאני מעדכן בתיק דיבידעת?
אתם יכולים לראות שם גרף של צפי דיבידנדים שנתי עד היום ולראות איך הוא עולה בהתמדה.

שים לב ל-YOC המושג הזה מעניין בשיטות INCOME...
אכן - זה נתון בעל חשיבות קריטית לכל מי שרוצה להתבונן על תיק ההשקעות שלו כמכונה שמייצרת הכנסות פסיביות.

כנראה שאין קיצורי דרך או שהם מסוכנים.
מסכים לגמרי.

FIYaacov

Active Member
אני לא זוכר אם זה היה ERN או ERE שכתבו מאמרים
ERN בוודאות (וגם תרגמתי 2 מתוכם) כאן וכאן.
ERE לא זוכר שיצא בהצהרה גורפת, הוא עקרונית נגד כל העצות הסטנדרטיות, אז לא יפתיע אותי אם גם הוא לא הרגיש צורך בגבעת מזומן לעת צרה.

daat99

מייסד
מנהל
ERE לא זוכר שיצא בהצהרה גורפת, הוא עקרונית נגד כל העצות הסטנדרטיות, אז לא יפתיע אותי אם גם הוא לא הרגיש צורך בגבעת מזומן לעת צרה.
תודה על העדכון וגם על הקישורים.
זכרתי שזה אחד מהם אבל אני תמיד מתבלבל בין שניהם :)

סטרבו

Well-Known Member
יעקב, כל הכבוד על התרגום ועל הבאת הדברים. האמת זה עושה שכל.
לא חשבתי על זה ככה, במקרה הכי גרוע גרוע נמשוך מהקרן אבל לפחות היא עשתה משהו בתקופה הזאת במקום לשכב ולהפסיד ריאלית.
ואם יש הוצאות גדולות קרבות, פשוט את החיסכון בחודשים שלפני להפנות למזומן במקום למניות.

לעניות דעתי (וזה מה שאני עשיתי) כדאי שתיקח את קבצי האקסל הישנים של דוד פיש ותריץ עליהם סינונים כלשהם תוך כדי שאתה רואה כמה חברות שורדות את הסינון שלך ומה קרה אם היית משקיע בחברות הללו לפרק זמן ארוך (קח בחשבון שאם חברה לא מופיעה בגרסאות חדשות זה לא אומר שמי שרכש את המניות שלה הפסיד כספים).
דרך portfolio visualizer?

כל גישת השקעות חייבת להיות מותאמת למצב במשק.
זה לא הגיוני בסביבה של ריבית אפס עם תשואת דיבידנד ממדד ה-SP500 של פחות מ-2% להמשיך ולצפות לקבל את אותה תשואת דיבידנד כמו שאנשים קיבלו בשנות השמונים עם ריבית אג"חית דו-ספרתית ותשואת דיבידנד ממדד ה-SP500 של מעל 6%.
הגיוני. מעניין האם קשר ישיר בין ריבית עולה (תקופה שנכנסנו אליה כבר) למחירי מניות יורדים?

אכן - זה נתון בעל חשיבות קריטית לכל מי שרוצה להתבונן על תיק ההשקעות שלו כמכונה שמייצרת הכנסות פסיביות.
מכיר את המושג. קיבעת מחיר מניה כשקנית אותה, הדיבידנד צומח וכאשר מחשבים את הדיבידנד החדש חלקי העלות המקורית, התשואה שלך גדלה (עבור הסכום המקורי). למה חשיבות קריטית?

quesito

Well-Known Member
מכיר את המושג. קיבעת מחיר מניה כשקנית אותה, הדיבידנד צומח וכאשר מחשבים את הדיבידנד החדש חלקי העלות המקורית, התשואה שלך גדלה (עבור הסכום המקורי). למה חשיבות קריטית?
למי שחשוב לו רק INCOME, זה סוג של FIGURE OF MERIT , מושג שלקחתי מתחום הנדסה ומדע.
אומר לך מה התשואה על השקעות המקוריות שלך נכון להיום.
זה לא רק חשוב אם הדיבידנד עולה. אפשר לעשות את החישוב גם אם הדיבידנד עולה יורד או קבוע..

daat99

מייסד
מנהל
במקרה הכי גרוע גרוע נמשוך מהקרן אבל לפחות היא עשתה משהו בתקופה הזאת במקום לשכב ולהפסיד ריאלית.
ואם יש הוצאות גדולות קרבות, פשוט את החיסכון בחודשים שלפני להפנות למזומן במקום למניות.
זה בדיוק מה שאני עושה.

דרך portfolio visualizer?
זה כלי אחד אבל עם הרבה מגבלות שלא יוכל לעזור לך להבין מה קרה לחברות ששינו את שמן, התמזגו, התפצלו וכו'

בשביל שתבין את הקושי של התחקות אחרי חברות שכאלו אני מאתגר אותך לבדוק מה היה קורה לך כמשקיע (בעולם ללא מיסוי ועמלות לצורך הפשטות בלבד) אם היית משקיע 1000 דולר ב-02/01/2008 בחברת FPU (הופיעה בקובץ של דוד פיש מסוף דצמבר 2007).
אתה יכול להניח שניתן לרכוש מניות חלקיות ושביצעת DRIP כל התקופה ללא עמלות ומס.
אני ראיתי בדיקה של מה שקרה עד 30/06/2016 ואם תרצה ניתן להשוות תוצאות בפרטי.

הגיוני. מעניין האם קשר ישיר בין ריבית עולה (תקופה שנכנסנו אליה כבר) למחירי מניות יורדים?
ברמה מוחלשת בלבד אבל ממש לא מחייבת.
צריך לזכור שכאשר הריבית עולה אז מחירי האג"חים הקיימים יורדים לפי גודל העלאת הריבית כפול המח"מ הנותר לאג"ח (במלים אחרות העלאת ריבית של 1% תגרום לירידת מחיר אג"ח עם 30 שנה לפירעון של כ-30%).
אבל כלל שהריבית על האג"חים יותר גבוהה כך יותר ויותר אנשים וגופים מוסדיים יעדיפו לרכוש אג"חים במקום את המניות עם תשואת הדיבידנד הנמוכה שלהם.
ההעדפה זו והפניית ההון לאג"חים (שלא עוזרת לאג"חים הישנים אבל כן לחדשים) גורמת להקטנת הביקוש והגדלת ההיצע על המניות דבר שמכביד על מחירי המניות אבל לא בהכרח מוריד אותם (לדוגמה: אם המניות היו אמורות לעלות ב-10% אז הביקוש והגדלת ההיצע יכולות לגרום להן לעלות רק ב-9% במקום - אבל לא בהכרח לרדת).

למה חשיבות קריטית?
תחשוב על זה כך:
אם אתה תמיד מתבונן ב-"תשואת דיבידנד נוכחית" של התיק שלך אז אתה תגלה שכמעט באופן תמידי אתה מקבל תשואה נמוכה יותר מאג"חים.
קח למשל אג"ח 30 שנה עם 3% ריבית ותשווה אותו למניות דיבידנד שמתחילות עם 2% דיבידנד (נניח לצורך הדוגמה שמחיר המניה עולה בדיוק כמו הדיבידנד ללא תנודות שוק).

• בשנה הראשונה קיבלת 3% מהאג"ח ו-2% מהמניות - עדיף אג"ח
  • בשנה השנייה הדיבידנד עולה ב-6%, מחיר המניה עולה ב-6%, האג"ח לא משתנה: קיבלת 3% מהאג"ח ו-2% מהמניות - עדיף אג"ח
  • בשנה השלישית הדיבידנד עולה ב-6%, מחיר המניה עולה ב-6%, האג"ח לא משתנה: קיבלת 3% מהאג"ח ו-2% מהמניות - עדיף אג"ח
  • ....
  • בשנה השלושים הדיבידנד עולה ב-6%, מחיר המניה עולה ב-6%, האג"ח לא משתנה: קיבלת 3% מהאג"ח ו-2% מהמניות - עדיף אג"ח
לפי בדיקה מופשטת זו אנחנו רואים שמתשתלם תמיד לרכוש את האג"חים כי הם נותנים לנו תשואה גבוהה יותר מהמניות!
זו לפחות הטענה שחוזרת "למה לרכוש מניות דיבידנד אם אני יכול לקבל תזרים יותר גדול מאג"חים?

עכשיו בוא ונציג את ההשוואה עם YOC:
  • בשנה הראשונה קיבלת 3% מהאג"ח ו-2% מהמניות - עדיף אג"ח
  • בשנה השנייה הדיבידנד עולה ב-6%, האג"ח לא משתנה: קיבלת 3% מהאג"ח ו-2.12% מהמניות - עדיף אג"ח
  • בשנה השלישית הדיבידנד עולה ב-6%, האג"ח לא משתנה: קיבלת 3% מהאג"ח ו-2.2472% מהמניות - עדיף אג"ח
  • בשנה הרביעית הדיבידנד עולה ב-6%, האג"ח לא משתנה: קיבלת 3% מהאג"ח ו-2.382% מהמניות - עדיף אג"ח
  • בשנה החמישית הדיבידנד עולה ב-6%, האג"ח לא משתנה: קיבלת 3% מהאג"ח ו-2.525% מהמניות - עדיף אג"ח
  • בשנה השישית הדיבידנד עולה ב-6%, האג"ח לא משתנה: קיבלת 3% מהאג"ח ו-2.676% מהמניות - עדיף אג"ח
  • בשנה השביעית הדיבידנד עולה ב-6%, האג"ח לא משתנה: קיבלת 3% מהאג"ח ו-2.837% מהמניות - עדיף אג"ח
  • בשנה השמינית הדיבידנד עולה ב-6%, האג"ח לא משתנה: קיבלת 3% מהאג"ח ו-3.007% מהמניות - עדיף מניות
  • ...
  • בשנה ה-13 הדיבידנד עולה ב-6%, האג"ח לא משתנה: קיבלת 3% מהאג"ח ו-4.024% מהמניות - עדיף מניות
  • ...
  • בשנה ה-20 הדיבידנד עולה ב-6%, האג"ח לא משתנה: קיבלת 3% מהאג"ח ו-6.051% מהמניות - עדיף מניות
  • ....
  • בשנה השלושים הדיבידנד עולה ב-6%, האג"ח לא משתנה: קיבלת 3% מהאג"ח ו-10.83% מהמניות - עדיף מניות
בניגוד לבדיקת התשואה הנוכחית כאן אנחנו רואים שכבר בשנה השמינית עדיף היה לנו לרכוש מניות ולא אג"חים.
בשנה ה-13 המניות כבר מספקות תשואה של יותר מפי-2 ממה שהן התחילו איתה.
בשנה ה-20 המניות כבר מספקות תשואה של יותר מפי-2 מהתשואה של האג"ח ויותר מפי-3 מהתשואה שהן התחילו איתה.

סטרבו

Well-Known Member
צריך לזכור שכאשר הריבית עולה אז מחירי האג"חים הקיימים יורדים לפי גודל העלאת הריבית כפול המח"מ הנותר לאג"ח (במלים אחרות העלאת ריבית של 1% תגרום לירידת מחיר אג"ח עם 30 שנה לפירעון של כ-30%).
אבל כלל שהריבית על האג"חים יותר גבוהה כך יותר ויותר אנשים וגופים מוסדיים יעדיפו לרכוש אג"חים במקום את המניות עם תשואת הדיבידנד הנמוכה שלהם.
ההעדפה זו והפניית ההון לאג"חים (שלא עוזרת לאג"חים הישנים אבל כן לחדשים) גורמת להקטנת הביקוש והגדלת ההיצע על המניות דבר שמכביד על מחירי המניות אבל לא בהכרח מוריד אותם (לדוגמה: אם המניות היו אמורות לעלות ב-10% אז הביקוש והגדלת ההיצע יכולות לגרום להן לעלות רק ב-9% במקום - אבל לא בהכרח לרדת).
מעניין מאוד.

זה כלי אחד אבל עם הרבה מגבלות שלא יוכל לעזור לך להבין מה קרה לחברות ששינו את שמן, התמזגו, התפצלו וכו'

בשביל שתבין את הקושי של התחקות אחרי חברות שכאלו אני מאתגר אותך לבדוק מה היה קורה לך כמשקיע (בעולם ללא מיסוי ועמלות לצורך הפשטות בלבד) אם היית משקיע 1000 דולר ב-02/01/2008 בחברת FPU (הופיעה בקובץ של דוד פיש מסוף דצמבר 2007).
אתה יכול להניח שניתן לרכוש מניות חלקיות ושביצעת DRIP כל התקופה ללא עמלות ומס.
אני ראיתי בדיקה של מה שקרה עד 30/06/2016 ואם תרצה ניתן להשוות תוצאות בפרטי.
אנסה לבדוק ולמצוא.

בנימה אחרת, שמתי לב שיש טענה בעיקר מראשי הבוגל והסולידים למיניהם, שאם מישהו מחפש Income שישתמש באגרות חוב.
כעיקרון זה נכון, אגרת חוב תהיה סוג של Income, אבל אנחנו מתעלמים לגמרי מאינפלציה, שתשפיע גם על ההכנסה המשולמת (הריבית)
וגם של הקרן שחוזרת אלינו בסוף שחוקה ופצועה. אז אנחנו יוצאים די קירחים משני הכיוונים גם הריבית המשולמת ערכה יורד לאורך הזמן
והקרן שלנו יושבת בדיוק כמו מזומן ולא צוברת ערך.
בפועל בהשקעה פאסיבית אגרות החוב משלמות קופון כל שנה, אבל נמצאות בתיק בעיקר בשביל איזונים ומיתון תנודתיות - מה שקצת מוריד מהמטרה של Income.
האם מדויק להגיד דבר כזה?

quesito

Well-Known Member
מה שאני שם לב בימים אלה, שסקטורים שתלויים חזק בריביות שהן בעליה לפחות בארה''ב (מה קורה באירופה?) , המניות בסקטורים אלה יורדות (פחות ביקוש) ואז תשואת דיבידנד , בהנחה שהדיבידנד לא השתנה , עולה.
ריטים, UTILITIES, דברים כאלה ש @daat99 אוהב. בצחוק :)
קראתי מחקר פעם ואני לא זוכר איפה, בו מסבירים שבטווח ארוך עדין כדאי להמשיך לקנות מניות כאשר התשואת דיבידנד עולה לפעמים הרבה מעבר לממוצע, בעיקר בגלל הYOC . זאת בהשוואה לזה שמשקיעים גדולים מאוד כמו מוסדיים בורחים לאג''ח שהוא מתחיל לתת תשואות "טובות".

quesito

Well-Known Member
בנימה אחרת, שמתי לב שיש טענה בעיקר מראשי הבוגל והסולידים למיניהם, שאם מישהו מחפש Income שישתמש באגרות חוב.
כעיקרון זה נכון, אגרת חוב תהיה סוג של Income, אבל אנחנו מתעלמים לגמרי מאינפלציה, שתשפיע גם על ההכנסה המשולמת (הריבית)
וגם של הקרן שחוזרת אלינו בסוף שחוקה ופצועה. אז אנחנו יוצאים די קירחים משני הכיוונים גם הריבית המשולמת ערכה יורד לאורך הזמן
בפועל בהשקעה פאסיבית אגרות החוב משלמות קופון כל שנה, אבל נמצאות בתיק בעיקר בשביל איזונים ומיתון תנודתיות - מה שקצת מוריד מהמטרה של Income.
האם מדויק להגיד דבר כזה?
מה שאתה אומר אני גם מרגיש מקריאה ולימוד גם באתר BOGGLE .. אני מבין מה שאתה אומר. בבלוג של DIVDIENDGROWTH INVESTOR הוא משתמש בכל מיני כלים לINCOME.
האמת שהייתי רוצה גם לשלב. הבנתי וקראתי שהמשקיעים הגדולים, משקיעים בדברים או נכסים שייתנו להם INCOME, בעיקרון, לא "משנה" אם זה נדלן ,מסעדה, מלון, קרן, אדמה, פנלים סולרים, .. ואז חלק מהכסף מזומן שמקבלים קונים עוד "נכסים" כדי להכפיל את הINCOME. נושא מעניין ש- @daat99 הסביר בעבר , שככל הנראה חברות ביטוח ומוסדיים, חייבים INCOME שוטף על מנת לשלם חשבונות משכורות תשתיות אוכל ועוד ... כלומר כל חודש.

דבר נוסף לא בדיוק קשור, בעבודה אצלי אנשים כל כך חושבים אחרת ממני לפעמים. אני שומע שהם קונים דירה להשקעה, פרויקטים לשיפוץ ביניינים, תמה 28 וכו'. אומרים לי אני תוך 2-4 שנים אמכור את הבית וארוויח 200-300K שקל. זה גורם לחשוב שאנחנו מאוד מוזרים.. כי רוב אנשים יש להם בית משלהם ואם לא אז הם משוכנעים שכל כסף זמין לחסכון או השקעה שיש להם הם חייבים לשים אותו בדירה פיזית להשקעה.
כמובן מספרים לי כל הנושא ריביות נמוכות, שתוך 5 שנים הם סוגרים את החלק המסוכן של המשכנתא , ושאני זורק כסף לפח כל חודש בשכירות.
אצלי אין דירה אחת כמו שתיארתי בעבר, ולא ברור לנו איפה ומתי נרצה לקנות בית (רוצים יישוב אבל זה עוד יותר יקר) ,אבל בטוח זה יהיה רק למגורים - אני לא סובל להיות משכיר.

daat99

מייסד
מנהל
זה בעיקר בגלל חוסר ההבנה של מנגנון ה-YOC אצל אותם אנשים.
הם מתייחסים רק לתזרים המזומנים המיידי שהם מקבלים היום ומתעלמים ממה יקרה לאותו התזרים בעוד כמה שנים.

האם מדויק להגיד דבר כזה?
אתה אכן צודק בנקודות שהעלית אבל זה במציאות אפילו יותר גרוע.
באג"ח אתה יודע מה התשואה המקסימלית שתוכל לקבל בכל ימי חייך אבל תמיד ישנו הסיכוי של חדלות פירעון שתוביל להפסד כבד (אפילו עם אג"ח מדינות).

בנוסף ברגע שרכשת אג"ח אתה גם יודע מה התזרים המקסימלי שלך והוא לא יעלה עד למועד פירעון האג"ח אבל הוא יכול לרדת בדרך (לרוב אם האג"ח אינו צמוד אז אתה תספוג שחיקת אינפלציה ואם הוא צמוד אתה תקבל תזרים נמוך יותר).

נתבונן על אג"ח 30 שנה ונשווה אותו לתיק מניות דיבידנד שמגדיל את התזרים שלו ב-6% בלבד בשנה למשך 30 שנה ונניח תיק בשווי של מיליון דולר (הגענו לפרישה~!) - נתעלם ממיסוי לצורך נוחות.

היום אפשר לקבל על אותו אג"ח מדינה כ-3% ריבית בעוד שמתיק דיבידנדים נקבל כ-2% בלבד - במלים אחרות מהאג"ח אנחנו נקבל 30 אלף דולר בשנה ומהדיבדינדים נקבל 20 אלף דולר בשנה.
בתוך 7 שנים האג"ח ימשיך לתת לנו 30 אלף בשנה אבל תיק הדיבידנדים כבר יספק לנו תזרים של 30,072 דולר בשנה.
במועד פירעון האג"ח (כעבור 30 שנה מתחילת ההשקעה) אנחנו נקבל מיליון דולר בחזרה ו-30 אלף דולר מהאג"חים כריבית אבל מתיק הדיבידנדים שלנו אנחנו צפויים לקבל כבר 114,870 דולר בשנה כדיבידנדים בלבד.
כעת רק בשביל להיות תיקו אנחנו צריכים למצוא אג"ח ממשלתי חדש עם תשואה של 11.48% וזה גם כשאנחנו מתעלמים לחלוטין מצמיחה של מחירי המניות שלנו בטווח של 30 שנה (שלפי מחקרים שמבוססים על הנתונים של רוברט שילר הם צפויים להניב תשואה כוללת של מעל התשואה הכוללת של מדד המניות עצמו).

אפילו אם נצליח למצוא אג"ח עם תשואה של 11.48% זה עדיין לא יחזיר לנו את הכסף שאיבדנו בין השנה השמינית לשנה ה-30 שבהם קיבלנו ריבית של 30 אלף דולר בלבד ודיבידנדים של הרבה יותר מ-30 אלף דולר...

בראייה של תיק פסיבי מחקה מדד התפקיד של האג"ח הוא לספק תזרים יציב במהלך משברים בנוסף ליכולת לאזן את החלק המנייתי כי שווי התיק מאוד חשוב למשקיעי המדדים.
מנקודת מבט של משקיע דיבדינדים אנחנו מקבלים את אותו התזרים היציב במהלך משברים גם ללא האג"חים ואין לנו צורך בפעולות איזון כי מבחינתנו אין חשיבות לשווי התיק בכלל (ואנחנו יודעים שהוא יעלה עם הזמן כי זה עדיין תיק מנייתי מפוזר דיו על פני חברות ענק יציבות וגדלות).

מה קורה באירופה?
הריבית עדיין לא עלתה באירופה.

בטווח ארוך עדין כדאי להמשיך לקנות מניות כאשר התשואת דיבידנד עולה לפעמים הרבה מעבר לממוצע
זה בתנאי שהחברות עדיין יציבות ורק סובלות מבריחת משקיעים (אפקט העדר).
הבעיה עם החברות הללו היא שהשוק מגדיר אותן כ-"לא יציבות" בגלל העלאות הריבית כך שהקצאת הון נוסף לחברות הללו לא בהכרח תוביל לתשואת יתר אבל בהגדרתה מובילה לסיכון יתר לפשיטות רגל.

דבר נוסף לא בדיוק קשור, בעבודה אצלי אנשים כל כך חושבים אחרת ממני לפעמים. אני שומע שהם קונים דירה להשקעה, פרויקטים לשיפוץ ביניינים, תמה 28 וכו'. אומרים לי אני תוך 2-4 שנים אמכור את הבית וארוויח 200-300K שקל. זה גורם לחשוב שאנחנו מאוד מוזרים.. כי רוב אנשים יש להם בית משלהם ואם לא אז הם משוכנעים שכל כסף זמין לחסכון או השקעה שיש להם הם חייבים לשים אותו בדירה פיזית להשקעה.
כמובן מספרים לי כל הנושא ריביות נמוכות, שתוך 5 שנים הם סוגרים את החלק המסוכן של המשכנתא , ושאני זורק כסף לפח כל חודש בשכירות.
אצלי אין דירה אחת כמו שתיארתי בעבר, ולא ברור לנו איפה ומתי נרצה לקנות בית (רוצים יישוב אבל זה עוד יותר יקר) ,אבל בטוח זה יהיה רק למגורים - אני לא סובל להיות משכיר.
אנחנו אכן "העוף המוזר" בהקשר הזה ויש לי את אותם הדיונים עם אנשים ב-"עבודה".
הבעיה אצל אותם אנשים היא שהם לא טרחו לבדוק שמה שהם אומרים באמת נכון ושהם מסיקים מסקנות ממקרים פרטיים ונתונים חלקיים.
קשה לגמול אנשים משטיפת מוח שהם עברו במשך עשורים :(

ziv

Member
אני אדם דואג מטבעי.

ולאן מכאן בעצם?

תודה רבה.
למה הכוונה סידרת את קרן הפנסיה?
אולי אם כבר תן איזה עדכונון ? ובהצלחה לכם :)

daat99

מייסד
מנהל
למה הכוונה סידרת את קרן הפנסיה?
אני משער שהוא בחר במסלול פנסיה שמתאים לצרכים שלו ושל משפחתו במקום במסלול ברירת מחדל שיועץ פנסיוני דחף לו בלי להבין מה הוא עושה.
אולי אם כבר תן איזה עדכונון ?
הוא הקים בלוג מאוד נחמד ויש לו שם גרף צפי דיבידנדים מקסים.

ziv

Member
אני משער שהוא בחר במסלול פנסיה שמתאים לצרכים שלו ושל משפחתו במקום במסלול ברירת מחדל שיועץ פנסיוני דחף לו בלי להבין מה הוא עושה.

הוא הקים בלוג מאוד נחמד ויש לו שם גרף צפי דיבידנדים מקסים.
אני צריך לפנות זמן בשביל לקרוא את כל הבלוג שלך מההתחלה שוב (הפעם עם דף ועט ביד)
תודה ! :)

סטרבו

Well-Known Member
+ הפורום מעניין מאוד.
בהצלחה! כבר עשית את רוב הדרך, לא חשוב באיזו תבחר.

Noam24

Member
אני אדם דואג מטבעי.

ולאן מכאן בעצם?

תודה רבה.
היי מה שלומך?
אני מרגיש שאני במקום דומה לשלך
בדיוק נמצא בתחילת התהליך עם כל החששות וההתרגשות.
כמוך, אני חושב שזו השקעה שטובה לי ושאני יוכל לעמוד בה. קראתי מלא מאמרים בנושא ואני מתחיל להרגיש מוכן לעשות את הצעד הראשון.
אני מאד מתחבר גם לדיויד ואן קנאפ.

אני החלטתי להתחיל בקרטריונים הדומים למה שקראתי אבל לאט לאט לבנות משהו ייחודי לי.
אני בראש של להתחיל גם אם אתה לא לגמרי בעל נסיון. אני יודע שהידע יגדל עם הזמן והמשך התעמקות אבל גם צריך ללכלך ידיים.

כרגע הקרטריונים שלי מאד דומים למה שדעת הציג, פלוס מינוס. גם עכשיו אני מוצא עצמי מסנן בצורות שונות ובעצם לומד על הדרך איך נוח ונכון לי הסינון. וכל זה בלי שהשקעתי עדיין.
אני למשל לא התייחסתי למכפיל רווח בסינון הראשוני, ועכשיו בעקבות כתבה רואה הרבה יותר חשיבות לזה ככלי להערכת חברה. ועדיין לא סגור לאיזה כיוון אני מרגיש בנוח ללכת כי יש דיעות שונות עליו

האמת שנרשמתי לפני שבוע לib ישירות, פתחתי חשבון ושלחתי כסף ראשון שלא הגיע לחשבון ולא שמעתי מהם ואין דרך ליצור קשר.

בכל מקרה ברגע שהכסף ייכנס אפקיד כ1000 דולר וארכוש חברה ראשונה סוף סוף! כרגע עוד מתחבט בין איך לבחור את החברה, וגם מנסה לייצר לעצמי מצע נוח של חיפוש נתונים.

למעלה תחתית